Rôzne aktivity Časopis Pivné hobby Členstvo v kluboch Publikácie

Fotogaléria zo sviatočnej domácej pivotéky

Štvrtok - 31.decembra 2009 - Silvestrovská

Bernard Švestka (Czech republic)
Silvester som začal dopoludnia týmto nealkoholickým pivom so slivkovou príchuťou. Bohužiaľ tento nápoj nemá takmer nič spoločné s nealkoholickým pivom. Silná slivková príchuť robí z neho nejaký nedefinovateľný osviežujúci nápoj ktorý sa dá ťažko zaradiť do kategórie pív aj keď na jeho výrobu bol použitý jačmeň a chmeľ.

Pernštejn světlý ležák (Czech republic)
Niekoľko rokov (10-12) chodím pravidelne do Pardubíc, takže toto pivo už veľmi dobre poznám. Podarilo sa mi ho zohnať aj na tieto sviatky a určite ma nesklamalo a som rád že som ho zaradil do mojej sviatočnej pivotéky.

Mc Chouffe – 8 % alk. (Belgium)
Popoludní pri balení darčekov som už ochutnal aj prvé silnejšie pivo a to banskobystrický Urpiner Exlusive. Tento špeciál ma však moc nenadchol. Aj keď sa zo začiatku nezdal byť moc horký, koTak toto bola lahôdka z originálneho pohára. Bol som už dvakrát v minulosti v tomto pivovare v Belgicku, ale toto silné tmavé pivo som pil prvýkrát. Malo až 8% alk., hustú peknú penu a príjemnú chuť. S takým pivom sa u nás často nestretneme.

Smädný mních (Slovakia)
Na Slovensku bežné pivo, v zahraničí možno nepoznané. Mal som k nemu pekný pohár na stopke, tak som ho ochutnal aj počas sviatkov aby malo v tejto pivotéke zastúpenie aj Slovensko.

Černá Hora Kvasar (Czech republic)
Na spoločnú rodinnú silvestrovskú večeru som otvoril tento 14 % špeciál s medovou príchuťou. Bola to dobrá voľba pretože nám všetkým chutil, škoda že ho nebolo viac. Černá Hora na Slovensku boduje, dostať ju kúpiť takmer v každom väčšom meste a preto nemohla chýbať ani v tomto mojom silvestrovskom pivnom menu.

Krombacher Weizen (Germany)
V trojici sme vychutnali aj toto nemecké pšeničné pivo. Dá sa kúpiť aj v Martine, podľa mňa zatiaľ jedno z najlepších nemeckých pšeničných pív.

Březňák světlé výčepní - 4,1 % alk. (Czech republic)
Ďalšie Silvestrovské pivo, ktoré som ochutnal z originálneho pohára a dokonca som si sním pripil so susedmi pred domom na ulici, kde každú celú hodinu predniesol niekto iný prípitok. Mne to vyšlo práve na Březňáka, neskôr sa však na ulicu dostali aj ďalšie pivá.

Orval (Belgium)
Ďalšou špecialitkou z Belgicka bolo tzv. trappistické pivo z kláštorného pivovaru v Orvali, ktorý som mal tiež možnosť už raz navštíviť. Trappistické pivá sa varia len v siedmych kláštorných pivovaroch v Belgicku podľa tajnej receptúry a sú to silné pivá zvláštnej chuti a farby a konzumujú sa zo zvláštnych pivných pohárov. Originálny pohár som doma mal, nečakane sa mi podarilo zohnať aj pivo a tak do silvestrovskej degustácie pribudla ďalšia zaujímavosť.

Krušovice original (Czech republic)
Známe české Krušovice som si doprial z pekného pohára na stopke. Výber bol zložitý, pretože pohárov je doma v zbierke niekoľko, ale nakoniec som sa rozhodol pre tento ktorý sa mi zdal najsviatočnejší a najvhodnejší na silvestrovskú ochutnávku. Nezradilo ani dobré pivo, takže celkový dojem bol výborný.

Šariš Red (Slovakia)
Šarisská polotmavá novinka sa nelogicky predávala len v multipackoch. Ja som ju mal už vyskúšanú aj v čapovanej podobe takže som si dovolil kúpiť aj ten multipack a postupne som ho skonzumoval s rodinou a priateľmi. Posledná fľaška ostala na silvestrovskú degustáciu a na slovenské pomery to bolo zaujímavé pivo.

Kozel Prémium (Czech republic)
Pivo Kozel nepatrí k mojim favoritom a priznám sa že ani pri tejto ochutnávke na ma moc nenadchlo. Dôvod prečo som ho sem zaradil bol však netradičný a to zaujímavý pohár v tvare čižmy ktorý som mal vo svojej zbierke.

Primátor Double 24% (Czech republic)
Posledným pivom ktoré som vypil v roku 2009 bolo zámerne najsilnejšie pivo aké som zohnal na našom pivnom trhu. Pekná hustá pena, pekná farba, príjemná vôňa a hlavne výborná chuť boli peknou bodkou za pivami ktoré som ochutnal v uplynulom roku.

Bernard Švestka Pernštejn světlý ležák Mc Chouffe
Smädný mních Černá Hora Kvasar Krombacher Weizen
Březňák Orval Krušovice original
Šariš Red Kozel Premium Primátor Double

Piatok - 1.januára 2010 - Novoročná

Pokrovar Draught (Slovakia)
Symbolicky prvým pivom ktoré som vypil v Novom roku muselo byť moje domáce pivo Pokrovar Draught. Asi hodinu po polnoci sme si ho otvorili so synom Miroslavom a po tradičných prípitkoch so šampanským sme sme takto oslávili príchod nového roku aj mojim pivom.

Corgoň 12% svetlé pivo (Slovakia)
Dôvod prečo som zaradil do mojej pivotéky aj toto bežné slovenské pivo bol jednoduchý. Z originálneho pohára sponzora slovenskej futbalovej reprezentácie som si pripil na dôstojnú reprezentáciu slovenského futbalu na majstrovstvách sveta v Južnej Afrike. Som realista, nebudeme to mať tam ľahké, ale pre mňa je úspech už len to že sme sa tam prebojovali. Ešte sa tam dostať ako divák – to by bolo super.

Svijanský Rytíř (Czech republic)
České pivá majú u mňa prednostné postavenie a pivá z malých a stredných pivovarov zvlášť. Deň pred Silvestrom sa mi podarilo zohnať aj Svijanského Rytířa a tak som ho hneď na Nový rok mohol aj ochutnať. Nebudem písať žiadne ďalšie komentáre – pivo bolo dobré.

Quilmes Cerveza (Argentina)
Tak toto bol novoročný pozdrav pre mojich priateľov v Argentíne. Pivo Quilmes patrí medzi najznámejšie v tejto krajine, ale vypiť si ho na Slovensku z originálneho pohára sa nie je asi jednoduché. Patrím medzi šťastlivcom ktorým sa to podarilo.

Topvar Premium 12 % (Slovakia)
Aj ochutnávka tohto slovenského piva mala svoj dôvod. Bolo to asi posledné pivo Topvar uvarené priamo v pivovare v Topolčanoch ktoré som mal možnosť ochutnať. Vo februári bude pivovar zatvorený a značka Topvar sa bude varábať vo Veľkom Šariši ...... ale to už nebude ono, takže dovidenia Topvar.

Pardubický Porter 19 % (Czech republic)
S týmto pardubickým Porterom som si naopak symbolicky pripil na ďalšiu úspešnú činnosť martinského Porter clubu v Novom roku. Pivo bolo vynikajúce, pre mňa lepšie ako Zlatý Bažant Porter a prajem touto cestou aj Porter clubu v Martine aby mal v roku 2010 taký dobrý zvuk ako má toto pardubické pivo Porter.

Bernard – Jantárový ležák (Czech republic)
Ďalšie pivo zo širokého sortimentu pív pivovaru Bernard v Humpolci. Bolo to vlastne polotmavé pivo, so slabšou penou a dosť nevýraznou chuťou. Ponúkol som aj návštevu, ale zhodli sme sa, že v rámci tejto sviatočnej ochutnávky sme pili aj lepšie pivá - takže toto pivo nič moc aspoň z môjho pohľadu.

Stein – Výčapné pivo 4,1 % alk. (Slovakia)
Toto pivo malo za úlohu rozšíriť sortiment slovenských pív mojej sviatočnej pivotéke. Pomohli mi s ním aj moji hostia a dobre, že boli po ruke, Chuťovo nič moc a sám by som ho asi nezvládol. Bola to viac menej nostalgická spomienka na bratislavský pivovar, ktorý už neexistuje, ale jeho značka Stein sa varí ešte stále v pivovare vo Vyhniach.

Veltins Pilsener (Germany)
Nemecké pivo plzeňského typu nám zachutilo a aj keď ho môžeme zaradiť medzi bežné nemecké pivá dostalo od nás dobrú známku. Na plechovke sme našli text s údajmi o pive a jeho zložení až v 20-tich jazykoch !!!!! takže asi má minimálne v Európe dobrý zvuk.

Zubr classic (Czech republic)
Na náš stôl sa dostal aj přerovský Zubr, ktorý je na Slovensku dosť obľúbený a nie je problém dať si ho v čapovanej podobe, alebo si ho kúpiť vo fľaškách. Ak mám byť objektívny patrí do veľkej skupiny pív, ktoré sa chuťovo od seba takmer neodlišujú a bola to len ďalšia nevýrazná značka ktorú som ochutnal cez tieto sviatky.

Popper svetlé pivo (Slovakia)
Zámerne zaradené ako posledné pivo pri týchto sviatočných degustáciách. Jednak môj vzťah k Bytči kde sa toto pivo vyrába je silný (pochádzala mi odtiaľ manželka), ale navyše aj pivovar Popper mi pomáha už mnoho rokov pri organizácii niektorých mojich pivných aktivít. Takže som týmto pripil na ďalšiu spoluprácu s pivovarom Popper.

Pokrovar Draught Corgoň Svijanský Rytíř
Quilmes Cerveza Topvar Premium Pardubický Porter
Bernard -Jantárový ležák Stein Veltins Pilsener
Zubr Classic Popper

Štvrtok - 24.decembra 2009 - Vianočná

Bernard Jantar Free (Czech republic)
Nealkoholický polotmavý Bernard mi robil ráno spoločnosť pri príprave vianočného stromčeka pretože som musel dopoludnia ešte použiť aj auto a musel som mať čistú hlavu ako to hlási slogan na etikete tohto piva. Z môjho pohľadu zaujímavé a dobré nealkoholické pivo.

Radegast Birell (Czech republic)
Doobeda som pri upratovaní a ďalších domácich prácach zvládol aj ďalšie české nealkoholické pivo tentokrát svetlý Radegast Birell. Zámerne som ho zaradil do tejto pivotéky pretože zo svetlých nealkoholických pív je to moje najobľúbenejšie a nesklamalo ma ani teraz.

Urpiner Exlusive 16 % (Slovakia)
Popoludní pri balení darčekov som už ochutnal aj prvé silnejšie pivo a to banskobystrický Urpiner Exlusive. Tento špeciál ma však moc nenadchol. Aj keď sa zo začiatku nezdal byť moc horký, konečný efekt na jazyku bol úplne iný a pre moje chuťové buňky nie moc prijateľný, pena v pohári za chvíľu nebola takmer žiadna. Ako konzumenta ma prekvapili aj takmer nečitateľné údaje o tomto pive na zadnej strane etikety, ani lupou som nenašiel dokonca skutočný obsah alkoholu.

Staropramen Granát – 4,8 % alk. (Czech republic)
Tento polotmavý ležiak som si dal ešte pri počítači pred večerou a u mňa zabodoval. Mal príjemnú, lahodnú chuť, peknú farbu, dobrú penu a originálny pohár ochutnávke dodal potrebnú atmosféru.

Pokrovar Triple – 6,5 % alk. (Slovakia)
Na štedrovečernom stole u syna nemohol chýbať môj vianočný špeciál Pokrovar Triple. Silná pena a už na prvý pohľad husté silné pivo nám všetkým chutilo. Bola to jeho premiéra, počas vianočných a novoročných sviatkov bolo na stole viackrát, zaujala aj pekná vianočná etiketa.

Krombacher Dark – 4,3 alk. (Germany)
Spoločnosť pri ochutnávke tohto tmavého piva mi robila nevesta Mariana pokiaľ si vnučky rozbaľovali vianočné darčeky spod môjho stromčeka. Obaja sme sa zhodli, že to je pivo dobré, ktoré nám zachutilo bez pripomienok.

Hoegaarden Withbier – 4,9 % alk. (Belgium)
Neskoro večer pri tipovaní anglickej ligy na Facebooku som si ešte otvoril belgický pšeničný Hoegaarden. Už som ho v minulosti mal možnosť ochutnať a svoj názor na jeho kvalitu som nemusel meniť. Jednoducho mi nechutilo, už vôňa naznačuje jeho kyslastú chuť a s klasickými nemeckými pšeničnými pivami sa nedá ani porovnať. Takže Hoegaarden už viackrát nemusím.

Bernard Jantar Free Radegast Birell Urpiner Exlusive
Staropramen Granát Krombacher Dark Hoegarden Withbier

Piatok - 25.decembra 2009

Black Hill – 5,5 % alk. (Czech republic)
Hneď ráno som si dal pivný aperitív v podobe Black Hillu z pivovaru Černá Hora v Čechách. Je to špeciálne rezané ochutené pivo, ktoré má zvláštnu chuť a určite nie je určené na bežnú konzumáciu. V malom množstve však doporučujem každému labužníkovi piva.

Pilsner Urquell – 4,4 % alk. (Czech republic)
Aj keď názory mnohých českých pivárov na české pivá z veľkých priemyselných pivovarov a nadnárodných spoločností sú negatívne plzeňské pivo má stále vo svete vysoký kredit. A tak táto svetová značka mi robila spoločnosť pri príprave rodinného obedu a ja som si ju dobre vychutnal.

Pokrovar Triple – 6,5 % alk. (Slovakia)
Pri rodinnom obede sa podával opäť Pokrovar Triple. Kto nemal chuť alebo bol vodičom mohol si výnimočne toto pivo vziať na ochutnanie domov.

Saku Kuld – 5,2 % alk. (Estonia)
Popoludní som pri televízii otvoril estónske pivo z pivovaru Saku neďaleko Tallina. Už som mal možnosť ochutnať mnoho estónskych pív a aj toto mal príjemnú chuť, vôňu a farbu a len mi potvrdili moju skúsenosť, že aj v Estónsku vedia uvariť dobré pivo.

Primátor Weizenbier – 5,0 % alk. (Czech republic)
Popoludňajšej návšteve (sestra Jele a synovec Peter) som ponúkol aj pšeničné pivo Primátor. Našiel sa aj originálny pohár na toto pivo z ktorého som si ho aj vychutnal, pretože bolo určite lepšie ako deň predtým pšeničný Hoegarden.

Bock Damm – 5,4 % alk. (Spain)
Toto tmavé pivo sa ocitlo na mojom stole nečakane a neplánovane. Priniesla ho sestra Jela a bola splnená aj podmienka na jeho konzumáciu čo sa týka originálneho pohára z pivovaru Damm v Barcelone, ktorý som našiel v zbierke. Pivo bolo dobré a všetkým nám chutilo.

Zlatý Bažant Porter – 6,8 % alk. (Slovakia)
Zlatý Bažant Porter som degustoval spolu so synovcom Petrom Stehlíkom a zhodli sme sa že to je zaujímavá novinka na slovenskom pivnom trhu. Pivo bolo jednoznačne dobré aj keď ja od piva typu Porter očakávam ešte výraznejšiu chuť. Našiel som doma na toto pivo aj originálny pohár, ktorý nemá ani každý zberateľ vo svojej zbierke.

Stella Artois – 5,0 % alk. (Belgium)
Večeru som zapil známym belgickým pivo Stella Artois. Toto pivo sa dá kúpiť bežne v mnohých krajinách a preto nebolo pre mňa až tak atraktívne. Je to však svetová značka a to musím aj pri mojich degustáciách rešpektovať. Podľa chuti ho môžem zaradiť medzi tie lepšie ktoré som mal počas týchto sviatkov možnosť ochutnať.

Tatran – 4,0 % alk. (Slovakia)
Toto pivo sa dnes už vyrába v Poľsku a popradský pivovar je už len jeho distribútorom. Stalo sa z neho len regionálne pivo ktoré sa dá kúpiť len v Poprade a jeho okolí. Večer pri počítači som si ho ako posledné pivo tento deň otvoril ale chuťovo ma moc neoslovilo.


Black Hill Pilsner Urquell Pokrovar Triple
Saku Kuld Primátor Weizenbier Bock Damm
Zaltý Bažant Porter Stella Artois Tatran

Sobota - 26.decembra 2009

Bavaria – Non alcoholic beer (Holland)
Druhý sviatok vianočný som tiež musel začať týmto nealkoholickým pivom, pretože som dopoludnia mal v pláne jednu návštevu autom. V porovnaní s niektorými inými nealko pivami mi však táto Bavaria moc nechutila ani chuťou a ani vôňou, ale pribudla mi aspoň ďalšia skúsenosť s nealkoholickým pivom

Martiner – 4,6 % alk. (Slovakia)
K obedu som si otvoril zámerne pivo Martiner ako nostalgickú spomienku na už neexistujúci martinský pivovar. Toto pivo sa varí v súčasnosti v Hurbanove a aj keď sa názory na jeho kvalitu rôzne, ja môžem skonštatovať, že ma nesklamalo a že si udržuje stále vysoký štandart a ako martinský patriot si ho rád dám aj v budúcnosti.

Veltins curuba – 4,8 % alk. (Germany)
Pri popoludňajšom sledovaní anglickej futbalovej ligy som pri televízii ochutnával tento zvláštny druh piva. Tento miešaný pivný nápoj obsahuje 80% piva a 20 % osviežujúceho nápoja s curubovou a tequilovou príchuťou. Zaujímavá žltá farba, dokonca aj pena jemne nažltlá, príjemná vôňa, ale chuť nemala s pivom veľa spoločného. Naozaj len ako osviežujúci nápoj.

Primátor English Pale Ale – 5,0 % alk. (Czech republic)
Tento polotmavý ležiak anglického typu mi asistoval pri triedení a lepení etikiet do zbierky a musím povedať, že mi chutil. Predsa len to je iná receptúra, chuť a zvláštna horkosť na ktorú na nie sme u nás zvyknutý. V mojom rebríčku ho hodnotím hodne vysoko.

Bernard sváteční ležák - 5,0 % alk. (Czech republic)
Toto sviatočné pivo s peknou etiketou a s prísadou jemných kvasníc som si vychutnal z rovnako sviatočného a pekného pohára. Príjemnou jemnou horkastou chuťou u mňa len potvrdilo vysokú kvalitu českých pív a hodilo sa mi aj k sobotňajšej večeri.

Forst 1857 – 4,8 % alk. (Italy)
Večer pri počítači sa dostalo na rad aj talianske pivo Forst 1857, ale už jeho nevýrazná svetlá farba hneď po naliatí do pohára prezrádzala že to nebude nič zvláštne. Chuťou mi pripomínalo nealkoholické pivo a pokiaľ by som ho mal hodnotiť pri degustácii veľa bodov by určite nedostalo.


Bavaria Non alcoholic Martiner original Veltins curuba
Primátor English Pale Ale Bernard sváteční ležák Forst 1857

Nedeľa - 27.decembra 2009

Barbican malt Premium Non alcoholic (United Arab Emirates)
S vianočnými sviatkami bola tentokrát spojená aj nedeľa a tak som aj tento deň ochutnával ďalšie pivá z mojej pivotéky. Opäť som však ešte musel najprv absolvovať nejaké rodinné návštevy a preto som musel začať doma s týmto exotickým nealkoholickým pivom a broskyňovou príchuťou. Skúsenosti s týmto nápojom už mám, takže aj keď podľa zloženia je to pivo (obsahuje slad a chmel) ale silná príchuť broskyne z neho robí osviežujúci limonádový nápoj bez peny, ktorý môžu pokojne piť aj malé deti, pretože je tam nulový obsah alkoholu. V tomto jedinom prípade nebol použitý značkový originálny pohár, pretože taký asi ani neexistuje.

Krombacher Non alcoholic (Germany)
Do odchodu na návštevy som ešte stihol ochutnať ďalšie nealkoholické pivo z Nemecka a to už malo inú kvalitu. Hustá a dlhotrvajúca pena, primeraná farba a hlavne pre nealkoholické pivo príjemná chuť zanechali vo mne dobrý dojem. Škoda, že takéto pivo pri mojich cestách autom nedostať kúpiť v motorestoch alebo iných stravovacích zariadeniach.

Litovel Classic – 4,2 % alk. (Czech republic)
Toto pivo mi chutí lepšie v silnejšej podobe ale aj toto výčapné svetlé pri neskorom nedeľnom obede hodnotím ako dobré. Z môjho pohľadu malo ochutnávanie týchto pív z úzkych a vysokých pohárov taký som mal aj Litovel) svoje čaro a nakoniec som sa presvedčil, že mi takéto poháre pri konzumácii najlepšie vyhovujú spoločne s pohármi na stopke.

Heineken Lager beer – 5,0 % alk. (Holland)
K pivu Heineken nemám žiadny kladný vzťah, pretože dnes je vyrábané licenčne v rôznych krajinách a aj toto pochádzalo z Maďarska. Aj v tomto prípade je to však svetová značka ktorá sa pije po celom svete a tak som ju do mojej pivotéky zaradil. Toto pivo však u mňa príliš svojou chuťou neuspelo, nebudem to zbytočne rozvádzať, jednoducho mi nechutilo ale nakoniec som ho pri sledovaní zápasu anglickej ligy zvládol.

Bud Super Strong – 7,6 % alk. (Czech republic)
Toto špeciálne pivo s českobudejovického Budvaru mi vylepšilo náladu pretože bolo z môjho pohľadu naozaj dobré, ale vzhľadom k vysokému obsahu alkoholu vhodné len na konzumáciu v malom množstve. Hodilo sa akurát k večeri, keď sa u toho aj tak veľa vypiť nedá. Hodnotím ako výborné pivo.

Guinness Extra Stout – 5 % alk. (Ireland)
Záver sviatočnej vianočnej degustácii patril ďalej známej svetovej značke čiernemu pivu Guinness. Čierne pivá mám rád a aj keď Guinness je pre mňa trochu horkým musím aj po tejto ochutnávke uznať, že je to pivo výnimočnej kvality ktoré poznajú ľudia po celom svete. Jeho ochutnávka bola dôstojným ukončením mojej domácej vianočnej degustácie.


Barbican Non alcoholic Krombacher Non alcoholic Litovel
Heineken lager beer Bud Super Strong Guinness Extra stout