Rôzne aktivity Časopis Pivné hobby Členstvo v kluboch Publikácie

Fotogaléria zo zájazdu do Moskvy a Petrohradu

Prvý plánovaný kontakt s pivom sme mali už vo vlaku pri prechode Ukrajinou. Na staniciach v Ľvove a Kyjeve sme za hrivny nakúpili rôzne ukrajinské pivá (9 druhov) ktoré sme postupne v trojici ochutnávali. Z tejto niekoľkohodinovej malej degustácie nám najviac chutili pivá Desant DMB (Pivovar Oboloň Kyjev), Lvovske 1715 premium (pivovar Ľvov) a Černigovske micne (pivovar Černigov), najhoršie obstálo u nás Černigovske Bile nefiltrované (pšeničné). Škoda že sa nedal nikde kúpiť môj obľúbený Ľvovski Porter.
Ukážka ukrajinských pív ktoré sme degustovali Miroslav podrobne zapisoval všetky údaje o pivách

Prvý deň pred nočným presunom do Petrohradu sme strávili v Moskve. V programe sme mali aj krátku návštevu minipivovaru "Tinkoff". Je to vlatne sieť reštaurácii pod rovnakým názvom "Tinkoff" ktoré sa nachádzajú vo viacerých mestách Ruska a ktoré si varia aj svoje vlastné pivo. Najviac mi tu chutilo pšeničné pivo, bohužiaľ zberateľský materiál tu nebol k dispozícii žiadny. Večer sme sa ešte stretli s našimi moskovskými priateľmi v ďalšom minipivovare Berjozka, ktorý som už poznal z minulého roku a tu som si pre zmenu najviac pochutil na tmavom pive "Nikolajamskoe".
Logo minipivovaru na výčapnom zariadení Várňa pivovaru je priamo za výčapným pultom
V Berjozke nás čakal aj priateľ Michail Matveev Prípitok s našim hostiteľom Vladom Shamovom

V Petrohrade sme mali dohodnutú návštevu pivovarníckeho múzea v známom pivovare Stepana Razina kde nás už očakávala moja dlhoročná známa Galina Kljarovskaja, vedúca tohto múzea. V sprievode môjho priateľa - zberateľa Andreja Saľkova sme ho navštívili v stredu popoludní. Pivovar má bohatú históriu, bol založený už v roku 1795. Dnes je však v rukách Heinekenu a ako sme sa dozvedeli za pár mesiacov ho čaká nekompromisný koniec. Galina nás zoznámila s celou históriou pivovaru, ukázala nám všetky exponáty v múzeu a na jej výklade bolo vidieť, že tu strávila veľa rokov a že má široké vedomosti. Urobili sme zápis do knihy návštev a na rozlúčku sme dostali veľké množstvo suvenírov a piva.
Galina Kljarovskaja je na svoje múzeum patrične hrdá Pred časťou expozície s výrobným sortimentom z minulosti
Staré historické predmety a náradie na výrobu piva Spoločné foto na rozlúčku s Galinou

Pivný večer sme strávili u Andreja Saľkova, známeho zberateľa pivných etikiet. Pri večeri nás Andrej ponukol pre nás zaujímavým pivom už podľa názvu "Vaclav zamok" ktoré sa varí v jednom minipivovare v St.Peterburgu. Bol čas aj na prezretie Andrejovej veľkej zbierky etikiet z celého sveta, ale v jeho pracovni sa našli aj iné zaujímavé druhy pivných suvenírov. Vymenili sme aj nejaké etikety a potom už nastal čas na dlhé ochutnávanie rôznych pív ktoré sme získali počas dňa, alebo ktoré pre nás pripravil náš hostiteľ Andrej.
Malá výmena etikiet sa práve začína Andrej so svojou zbierkou starých ruských etikiet
Zbierka fliaš k 300.výročiu založenia St.Peterburgu Na stôl sa dostalo aj pivo z pivovaru Stepana Razina

Druhý deň pobytu v St.Peterburgu sme navštívili aj známy park s fontánami v neďalekom Petrodvorci. Po ceste ma Andrej prekvapil s tým, že vybavil aj návštevu malého nového minipivovaru o ktorom mi rozprával už deň predtým večer. A tak sme sa na spiatočnej ceste zastavili v OOO Premium Pivovarni Peterburga v Petrodvorci, kde nás už očakávala majiteľka Elena V.Tuykina, ktorá aj sama pivo varí. Ukázala nám celú prevádzku a s prekvapením sme zistili, že sa tu varí až šesť druhov piva Knightberg s rôznymi podnázvami (Hefeweizen, Smoked, Porter, Black, Monlight a Märzen). Všetky sme dostali so sebou na ochutnávku a navyše aj etikety a tácky.
Pre ležiackymi tankami Pri prehliadke pivovaru
S majiteľkou a sládkom v jednej osobe Čerstvo stočené pivá na degustáciu

Vyvrcholením pivného programu bola účasť na 11.moskovskom pivnom festivale, ktorý sa konal 8.-12.júla vo veľkom športovom areáli v Lužnikách v Moskve. Navštívili sme ho v sobotu popoludní aj v nedeľu večer a bol to skutočne pekný zážitok. V sobotu som sa najprv zúčastnil klubovej schôdzky moskovské klubu zberateľov (KKPA) na ktorej sa uskutočnila aj malá burza hlavne etikiet. Potom sme sa už venovali len atmosfére festivalu, ktorého sa zúčastnili desiatky ruských pivovarov s viac ako 100 rôznymi značkami piva, ale našli sa tu aj zahraničné značky medzi ktorými nechýbali ani české pivá. Tisíce návštevníkov, dlhé rady na pivo, kultúrny program na viacerých miestach súčasne, ktorý však nebol dominantný, stretnutie s mnohými známymi, ochutnávka zaujímavých pív, našiel sa aj nejaký zberateľský materiál - to všetko zanechalo vo mne len tie najlepšie dojmy.
Pri výmene kalendárikov na klubovej miniburze S členmi moskovského klubu na klubovej schôdzke
Z atmosféry moskovského pivného festivalu Medzi prvými som ochutnal pivo z pivovaru vo Volgograde
S priateľmi Michailom a Larisou Prezentácia nemeckého piva Hofbräu z Mníchova
Tu sa ponúkalo nefiltrované pivo z Rjazane Na výstave starých plagátov pivovaru Carlsberg
Miroslav pred stánkom českého piva Bakalár z Rakovníka Aj takto sa dalo konzumovať pivo na festivale
O pivo Pražský most bol na festivale veľký záujem Práve čapujem tmavý Pražský most
S Vitalijom Pedchenkom a Olegom Penenkovom Miroslav v debate s V.Shamovom a A.Tkachom

Posledný večer sme strávili na návšteve u môjho dlhoročného priateľa Vladislava Shamova. Mal som možnosť vidieť jeho zbierku starých ruských etikiet, ruských tácok ale aj zbierku etikiet z malých exotických štátov na ktoré sa špecializuje. Samozrejme, že nechýbalo pri tomto posedení ani pivo a tak ďalšie značky rozšírili náš dlhý zoznam ochutnaných pív na tomto zájazde ktorých bolo viac ako 60 druhov.
S Vladom pri jeho zbierke starých ruských etikiet Diskusie pri pive nemali konca