Rôzne aktivity Časopis Pivné hobby Členstvo v kluboch Publikácie

Fotogaléria zo zájazdu Porter clubu v Martine

Jihlava - Prvá zastávka bola v jihlavskom pivovare, kde som mal dopredu dohodnutú exkurziu. Venoval sa nám tu bývalý sládek pivovaru, dnes už dôchodca Antonín Hladík, ktorý ako sa neskôr ukázalo je sám zberateľom pivných etikiet. Prešli sme s ním všetky výrobné priestory, dozvedeli sme sa zaujímavosti z histórie pivovaru a nakoniec sme sa dostali aj k ochutnávke piva priamo z ležiackych tankov. V podnikovej predajni sme nakúpili rôzne pivné suveníry a ďalšie pivá na domáce ochutnávky a keď sme ešte pri odchode dostali z marketingu krabicu etikiet, tácok a účteniek odchádzali sme z Jihlavy spokojní.
Pod jedným z veľkých ležiackych tankov Spoločnosť robím "Jihlavskému ježkovi"
Jihlavského ježka sme ochutnali v nefiltrovanej podobe Spoločné foto pred odchodom z pivovaru

Pelhřimov - Z Jihlavy do Pelhřimova je len niekoľko desiatok kilometrov a tak sme za chvíľu stáli pred bránou ďalšieho pivovaru. Tu sme sa však zamerali len na nákup suvenírov v predajni pivovaru Poutník, ktorá stojí hneď vedľa vchodu do pivovaru. Ponuka suvenírov nebola veľká, ale dalo sa z nej niečo vybrať. K tomu dva druhy pelhřimovského piva a mimo predajne sa podarilo vybaviť aj nejaké etikety, takže naprázdno sme neodchádzali ani z tohto pivovaru.
Pohľad do objektu pivovaru Poutník v Pelhřimove Pred predajňou pivovaru Poutník

Zvíkovské Podhradí - Naša ďalšia cesta viedla do minipivovaru Pivovarský dvur Zvíkovské Podhradí. Celý pekný objekt je určite lákavý pre turistov o čom nás presvedčilo aj zaplnené parkovisko. Na čape boli tri druhy piva - Zlatá labuť svetlé a tmavé a Zvíkovský Rarášek svetlé zázvorové. Kedže sme sda tu zdržali dlhšiu dobu aj na obed, bol čas na ochutnanie všetkých troch. Ponuka suvenírov vo vitrínach na chodbe bola bohatá, ale ceny boli nastavené asi na hostí zo západu. Uspokojili sme sa aspoň s etiketami, v ponuke boli štyri druhy od 25,- Kč až do 50,- Kč - taká je dnes realita s cenami etikeit z minipivovarov.
Pohľad na objekt Pivovarského dvora Pred výčapom s ponukou troch druhov pív
Pred várňou v minipivovare v Zvíkovskom Podhradí Zvíkovský Rarášek láka návštevníkov do reštaurácie

Strakonice - Strakonický pivovar sme navštívili už po pracovnej dobe, ale značková predajňa vedľa vchodu do pivovaru nám poskytla všetko potrebné. Okrem piva boli tu k dispozícii aj poháre, perá, otvárače a iné suveníry, navyše sme dostali na voľný výber aj plnú krabicu etikiet a v najbližšej hospode sme získali aj celý balík tácok. Jediný nedostatok v Strakoniciach bol ten, že sme namali čas na mieste ochutnať strakonické pivo, pretože nás čakal presun na ďalšiu dohovorenú návštevu.
Na chvíľu som bol aj za bránou strakonického pivovaru Čakanie v rade pred pivovarskou predajňou

Kašperské Hory - O existencii Pošumavského múzea pivovarníctva v Kašperských Horách som sa dozvedel z internetu a neskôr ho náhodne navštívil aj jeden môj známy. Preto bolo logické, že som návštevu tohto pivovaru zaradil do programu nášho zájazdu. Múzeum je zriadené v jednom objekte, kde sa nachádza aj múzeum motocyklov a múzeum hračiek. Majiteľom pivovarníckeho múzea je p.Kubáň, ktorý ako sme sa nakoniec od neho dozvedeli tu vystavuje svoju vlastnú zbierku. Určite to je zaujímavá expozícia v ktorej dominujú hlavne staré historické fľaše, ktorých je tu viac ako 400 ks, ale hodnotné a vzácne sú aj niektoré ďalšie exponáty.
Pohľad na časť vystavených exponátov Pri prehliadke starých historických fliaš

Železná Ruda - Prvý deň zájazdu sme ukončili v Železnej Rude a nie náhodou. V hoteli Belveder, kde sme mali zabezpečené ubytovanie sa nachádza aj malý mikropivovar, ktorého majiteľom je môj známy JUDr. František Strnad. Po ubytovaní a večeri sme ešte absolvovali aj krátku prehliadku pivovaru v sprievode sládka, dozvedeli sme sa o úspechoch železnorudského piva na degustačných súťažiach, ale aj o plánoch zdvojnásobiť výrobnú kapacitu pre veľký záujem o ich pivo. Potom už nasledovala len ochutnávka pív pod značkami Belveder, Gradl, Belgrad a Pašerák.
Spoločné foto pred várňou v pivovare Belveder Pri ochutnávke železnorudských pív

Železná Ruda - Druhý deň sme ihneď po raňajkách začali návštevou pivovarníckeho múzea v hoteli Gradl, ktorého majiteľom je tiež F.Strnad. Osobne nám ukázal svoju zbierku vystavenú pre verejnosť ktorá je zameraná predovšetkým na staré historické predmety ktoré sa používali pri výrobe piva, sú tu však uložené aj staré fľaše a fotodokumentačný materiál hlavne k histórii pivovarníctva v Železnej Rude.
S F.Strnadom v jeho pivovarníckom múzeu Pri prehliadke ďalších exponátov

Stříbro - Nasledoval presun do Stříbra kde nás už očakávali plzeňskí kolegovia M.David a J.Patík, ktorí nám pripravili program na zbytok dňa. Začali sme návštevou minipivovaru "U Rybiček" v Stříbre, kde sme so sládkom absolvovali krátku prehliadku minipivovaru, pokračovali sme obedom a ochutnávkou pív Stříbrňák, Argent a Horník a nakoniec sme sa dostali aj k nákupu niekoľkých druhov etikiet a tácok, ale aj v tomto prípade sa ceny pohybovali od 25,- Kč a viac.
Do zbierky pribudla na foto aj ďalšia svetelná reklama Pri exkurzii so sládkom minipivovaru

Dobřany - Minipivovar Modrá Hvězda sa nachádza priamo v centre mestečka a už podľa bledomodrej fasády ho nemožno prehliadnúť. Medzi pivármi a zberateľmi je známy už niekoľko rokov a jeho letná terasa bola aj teraz plná hostí. Mladý sládek Petr Petružálek nám s hrdosťou ukázal všetky priestory pivovaru a z jeho výkladu bolo vidieť, že týmto remeslom naozaj žije. Ochutnal som tu Dobřanskú hvězdu svetlú aj tmavú, na silnejšie pivá už nezostal čas. Etikety tu boli za prijatelnejšie ceny, aj keď väčšinou staršie.
Pred kvasnými tankami v minipivovare Modrá Hvězda Pohľad z ulice na minipivovar v Dobřanech

Lhota - Po ceste z Dobřan do Plzne nám pripravili naši plzeňskí kolegovia ešte jedno prekvapenie. Zastavili sme sa v Lhote, v okrajovej časti Plzne u Miroslava Kapra, ktorý je sládkom v plzeňskom minipivovare Groll, ale okrem toho si pre vlastnú potrebu a priateľov varí pivo aj doma v záhradnom domčeku. Aj preto svoj pivovar nazval "Záhradní". Ukázal nám akým jednoduchým spôsobom si vyrába svoje domáce pivo pod názvom Žižák. Ponúkol nás svetlým, tmavým aj pšeničným a musím povedať že všetky boli dobré. Najväčším prekvapením pre nás však bolo keď nám každému podaroval po jednej peknej etikete.
Tu sa vyrába domáce pivo Žižák Pri ochutnávke sme dostali aj pekné etikety

Plzeň - Ďalšie zastavenie sme mali už v Plzni-Černice v minipivovare Purkmistr, ktorý je súčasťou tzv. Pivovarského dvora. Zastihli sme už na odchode sládka Petra Krýsla, ktorý sa ochotne vrátil a zaviedol nás do útrob pivovaru. Jeho výklad musel zaujať každého a dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí, napr. aj to prečo je v logu tohto pivovaru dvojhrbá ťava. Medzitým sme stačili zdegustovať svetlého a tmavého Purkmistra a pšeničného Písaře, naši hostitelia M.avid a J.Patík nás vyskúšali v teste čo sme si zapamätovali z dnešného výletu po minipivovaroch a každému nám ešte udelili aj Pamätný glejt. Na recepcii sme zakúpili opäť etikety, tácky a iné suveníry a tým sme pobyt v pivovare Purkmistr ukončili.
Pivo Purkmistr je možné dostať aj v takomto balení So sládkom P.Krýslom pri prehliadke pivovaru

Plzeň - V sobotu ráno sme už o deviatej čakali na začiatok exkurzie v Plzeňskom Prazdroji. Tejto prehliadky sa zúčastnilo už aj mnoho ďalších účastníkov zberateľského stretnutia. Už pútače pred pivovarom hlásili, že prehliadky pivovaru sú vykonávané po novom o čom sme sa aj presvedčili. Predsa len je to svetoznámy pivovar, ktorý navštevujú tisíce hostí a tomu je prispôsobený aj imidž celej exkurzie, ktorá je zakončená ochutnávkou v starých ležiackych pivniciach pivom priamo z drevených sudov. Pri exkurzii je možné vidieť aj modernú súčasnú technológiu, ale dôraz sa kladie aj na zachovalé historické priestory ako napr. stará varňa a historické ležiacke pivnice.
Pred návštevníckym centrom nás už čakal autobus Pred novou várňou v Plzeňskom Prazdroji

Plzeň - Z Plzeňského Prazdroja sme sa presunuli do neďalekého Pivovarníckeho múzea. Aj tu sa strieda jedna exkurzia za druhou a určite je tu čo obdivovať, hlavne z histórie nielen Plzeňského Prazdroja. Veľké množstvo starých historických predmetov, náradia a rôznych zariadení ktoré s apoužívali pri výrobe piva musí potešiť každého záujemcu o históriu pivovarníctva. Aj tu sme mohli ochutnať Plzeňský Prazdroj a v predajni suvenírov nakúpiť ďalšie zaujímavosti do našich zbierok.
Vystavené staré etikety lákajú každého zberateľa Aj takéto exponáty sú vystavené v múzeu

Plzeň - Na sobotný obed sme si vybrali "Panství Lautensack" v ktorom sa nachádza aj súkromný pivovar Groll. Vyrába sa tu pivo Lotr, polotmavý 11° ležiak uvarený podľa pôvodného receptu a technológie Josefa Grolla z roku 1840. Mimo iné toto pivo dozrieva dva mesiace v smolených dubových sudoch. Samozrejme, že nechýbalo ani na našich stoloch pri obede. Medzitým sa pri výčape vystriedalo niekoľko zberateľov so žiadosťou o etikety, ktoré však už neboli k dispozícii. Naše dlhšie sedenie v pivovare sa nám vyplatilo, pretože ochotný čašník nakoniec pre nás predsa len našiel pár kusov etikiet.
Pred vchodom do minipivovaru Groll Pri ochutnávke Lotra, za nami várňa

Plzeň - Popoludní sme sa všetci zúčastnili medzinárodného stretnutia zberateľov v reštaurácii Na Spilce priamo v objekte pivovaru Plzeňský Prazdroj. Stretlo sa tu hodne zberateľov z Českej republiky, veľká skupina zberateľov z Nemecka a Slovenska, keď okrem nás tu boli aj zástupcovia klubov z Nitry a Bratislavy. Prvé dve hodiny som sa takmer nedostal od stola, pretože bol tu veľký záujem o etikety z mojich domácich pív a z iných mikropivovarov. Mal som tu vopred dohodnuté niektoré osobné stretnutia a výmeny, takže vzájomná výmena obálok s pripravenými etiketami, prípadne obálok za peniaze mi značne ušetrila čas. Bohužiaľ po troch hodinách sa začali zberatelia pomaly rozchádzať a tak som nemal veľa času realizovať ďalšie výmeny pri iných stoloch.
Pri mojom stole bolo od začiatku rušno S predsedom plzeňského Pilsner clubu J.Davídkom

Beroun - Po ceste z Plzne domov sme sa ešte zastavili na večeru v Beroune, v minipivovare Berounský Medvěd. Pivovar sa nachádza v netradičnom prostredí šrotoviska a jeho okolie skutočne nepôsobí lákavo. Pri dlhom čakaní na večeru sme ochutnali svetlého aj tmavého Berounského medvěda a získlali sme tu aj posledné etikety a tácky z nášho trojdňového putovania po českých pivovaroch.
Pred pivovarom Berounský Medvěd .... ... ktorý nechýbal na stole pri čakaní na večeru