Rôzne aktivity Časopis Pivné hobby Členstvo v kluboch Publikácie

Fotogaléria z Baltic Beer Tour 2009

MARTIN - Prípravy na Baltic beer tour 2009 začali už pred niekoľkými mesiacmi a vyvrcholili niekoľko dní pred odchodom. Na začiatku sme mali spracovaných niekoľko variant trasy, postupne sme preverovali za pomoci mojich litovských a lotyšských priateľov možnosti návštev jednotlivých pivovarov a možnosti na ubytovanie po ceste. Vo väčšine pivovarov sa nám podarilo vopred dohodnúť návštevu a na rôznych miestach sme mali aj rezerváciu ubytovania v hoteloch alebo nám bolo ponúknuté ubytovanie u priateľov. Veľa času zabrala aj príprava podrobných máp všetkých miest ktoré sme mali v pláne navštíviť, nakúpili sme dostatočné množstvo pív a získali sme aj mnoho rôznych suvenírov z našich pivovarov. Postarali sme sa opäť aj o jednotné oblečenie a patričnú propagáciu našej cesty na našom aute. Takto pripravení a vybavení sme vyrazili z Martina v sobotu v noci 16.5. za ďalším pivným dobrodružstvom.
Cesta sa začalo prípravou batožiny a jej uložením do auta Takto sme upravili nášho Forda a cesta sa mohla začať

TYCHY - Po ceste sme sa v sobotu dopoludnia zastavili ešte na medzinárodnej burze zberateľov v poľskom meste Tychy. Stretlo sa tu pomerne veľké množstvo zberateľov a po rozpačitom začiatku sa postupne vytvorila pravá zberateľská atmosféra. Podarilo sa nám vymeniť hlavne nejaké poháre, pribudli aj nové podnosy a perá ale v menšom rozsahu aj iné druhy suvenírov. Prevzali sme veľké množstvo domácich poľských pív na degustáčnú súťaž v Rožňave a tým sa naše účinkovanie na burze aj skončilo pretože pred nami bola ešte ďaleká cesta do litovského Kaunasu.
Do mojej zbierky pribudli nové poľské podnosy Miroslav s Martinom Velčickým sa tiež na burze nenudili

ZAPYŠKIS - Do Kaunasu sme dorazili v neskorých nočných hodinách a prvú noc sme strávili u Dariusa Širmenisa v neďalekej dedinke Zapyškis, ktorú sme našli po menšom blúdení. Nočné posedenie pri pive a rôznych špecialitách ktoré pripravila domáca pani Ugné sme museli ukončiť po dvoch hodinách, pretože ráno nás už čakal bohatý program v Kaunase. Po raňajkách sme si ešte prezreli zaujímavé zbierky našich hostiteľov, upresnili program, urobili pár fotografií a aj keď bola nedeľa spoločne sme vyrazili do prvých pivovarov v Kaunase.
Nočné posedenie u Dariusa a Ugné nielen pri pive Darius a jeho zbierka otváračov
Zaujala ma aj malá zbierka zaujímavých litovských etikiet Spoločné foto pred zbierkou pohárov našich hostiteľov

KAUNAS - Ako prvý sme navštívili bývalý minipivovar Stumbras, ktorý dnes však už nie je v prevádzke. Vyrábali sa tu dva druhy piva a bol súčasťou väčšieho komplexu kde sa vyrábali aj iné alkoholické nápoje ktorých výroba pokračuje aj v súčasnosti a variť sa prestalo len pivo. K dispozícii bola aj vlastná rešturácia ktorá je však dnes už tiež zatvorená. V pivovare je však stále inštalované kompletné technologické zariadenie, ktoré sme si mali možnosť prezrieť, ale po zberateľskej stránke sme tu už nezískali nič zaujímavé.
Pohľad na budovu bývalého minipivovaru Vo várni pivovaru kde sa však už pivo nevarí

KAUNAS - Jeden z najväčších litovských pivovarov Ragutis sme si mohli pozrieť len z ulice, pretože bola nedeľa a tak jeho návšteva nebola reálna. Bol založený v roku 1853 a v súčasnej dobe vyrába až 13 druhov piva. Mal som ho možnosť navštíviť už pred piatimi rokmi, takže teraz som bol spokojný aj s pár fotografiami na jeho objekt. Samozrejme, že ani v tomto prípade sme nezískali žiadny zberateľský materiál, ale s tým sme aj vopred počítali.
Pred objektom pivovaru Ragutis Pohľad do várne aspoň z ulice

KAUNAS - Minipivovar Bravaria sa nachádza na poschodí veľkého nákupného a zábavného centra. Varia tu tri druhy piva Bravaria Premium, nefiltrované pšeničné Bravaria Baltas a tmavý špeciál Bravaria Ajeru. Vďaka ochote personálu sme mali možnosť vidieť aj celé technologické zariadenie, dostali sme prekvapujúco aj tri druhy etikiet a ochutnali sme všetky tri druhy vyrábaných pív. Zaujímavosťou bolo, že za presklenou stenou bola na tomto poschodí v prevádzke ešte aj ľadová plocha a tak popri ochutnávke pív sme mohli sledovať aj športový ruch na klzisku. Pri odchode sme zakúpil ešte aj nejaké pivá v PET, poďakovali sa za ochotu, a odovzdali prvé suveníry. Dozvedeli sme sa že pivovar pod rovnakým názvom je aj vo Vilniue a v ďalšom meste Šiaulai sa predáva piwo Bravaria v jednej reštaurácii ktoré je však vyrobené v Kaunase.
Pohľad na malý minipivovar Bravaria v Kaunase Ochutnávali sme tu až tri druhy dobrého piva
Jedna bola živá a druhá len maketa Sladká odmena a poďakovanie za darček

KAUNAS - Ďalší minipivovar ktorý sme navštívili bol reštauračný minipivovar Avilys. ktorý sa nachádza v podzemných priestoroch a už z jeho stien cítiť dávnu históriu. V súčasnej dobe vyrábajú tri druhy piva - Avilio šviesusis (svetlé), Medaus (medové) a špeciálny typ čierneho piva Korio. Samozrejme, že aj tu sa to nezaobišlo bez ochutnávky, a došlo aj k rôznym výmenám s personálom, keď za poskytnuté suveníry sa nám podarilo získať nejaké tácky a poháre.
Pred ďalším minipivovarom Avilys v Kaunase Medzi nami Gambrinus - patrón pivovarníkov

KAUNAS - Druhý najznámejší pivovar v Kaunase "Kauno alus" bol v nedeľu tiež zatvorený. Pôvodne sme tu mali prísľub že niekto príde na pracovisko, nakoniec sme sa uspokojili len s fotografiami pred pivovarom. Našťastie sme úplne naprázdno neodišli pretože Darius a Ugné pri svojej poslednej návšteve tohto pivovaru získali dosť etikiet o ktoré sa podelili aj s nami takže z tohto pohľadu sme mohli byť spokojní. Pred odchodom z Kaunasu sme sa zastavili ešte na obed a potom nás už čakal viac ako 200 km presun do Klaipedy.
Pohľad na objekt pivovaru "Kauno alus" Spoločné foto pred vstupom do pivovaru

KLAIPEDA - Po príchode do Klaipedy sme sa zastavili najprv pred známym pivovarom Švyturis kde sme mali ponuku na návštevu, ale až na pondelok dopoludnia, čo však nevyhovovalo nášmu ďalšiemu programu. Preto sme sa opäť rozhodli len pre foto na pamiatku, že sme boli pri tomto pivovare. Bolo nám trochu ľúto, že sme ho nemohli reálne navštíviť pretože ochota zo strany pivovaru tu bola a navyše vyrába až 11 druhov pív, takže sme tu mohli získať aj hodne etikiet a tácok. Všetko sa však stihnúť nedá a stým sme dopredu počítali, že v nedeľu toho veľa nezískame.
Takto vypadá pivovar "Švyturis-Utenos alus" z ulice Pred predajňou pivovaru, ktorá však bola tiež zatvorená

KLAIPEDA - V Klaipede sme však mali vyhliadnutý aj otvorený minipivovar "Memelis alaus darykla". Čakal nás tu už v dohovorenom čase Egidijus Tijunaitis, člen klubu Prie bokalo, ktorý nám v prípade potreby bol ochotný pomôcť. Pivovar bol založený v roku 2002 a vyrábajú tu štyri druhy piva a to Šviesusis „Memelio" alus, Karamelinis "Memelio" alus, Juodasis „Memelio" alus a Kvietinis „Memelio" alus. Ochutnali sme dva rôzne druhy, a na naše prekvapenie sme tu bez väčších problémov získali dva druhy etikiet a tácky. Keď sme zistili, že sa predáva aj v PET fľašiach, neváhali sme ani chvíľu a z pivovaru sme odchádzali aj s pivami v PET fľašiach na domácu degustáciu.
Pivovar sa nachádza v zrekonštruovanej budove starého pivovarníckeho domu Pohľad na várňu pivovaru, ktorá sa nachádza priamo v reštauračnej časti.

KLAIPEDA - Mimo plánovaný program sme v Klaipede navštívili ešte reštauráciu "Livonia" kde sa mal údajne nachádzať aj minipivovar. A skutočne sme tu našli medené várne kotle, ktoré ako sa neskôr ukázalo už nie sú funkčné. Vlastné dva druhy piva pod názvom "Livonia" a kvas rovnakej značky však boli v ponuke a tak sme vyzvedali u čašníčok odkiaľ vlastne toto pivo pochádza. Ako nám bolo povedané varí sa pre potrebu tejto reštaurácie v Biržai, v ktorom pivovare sme sa však už nedozvedeli. Návšteva tejto reštaurácie najviac potešila nášho "Beerborca" Martina Velčického pretože toto pivo sa len tak ľahko k iným konzumentom u nás ani v Čechách nedostane.
Dôkaz, že svetlé a tmavé pivo takejto značky existuje .... ... a dôkaz že sme toto pivo mali možnosť aj ochutnať

ŽIBININKAI - Druhý deň nášho putovania sme vo večerných hodinách ukončili asi 35 km od Klaipedy v Žibininkai. Vo veľkom objekte "HBH Jouzo" mimo mesta určenom na oddych a zábavu sme mali rezervované ubytovanie, ale pre nás to najdôležitejšie aj prehliadku malého pivovaru "HBH Jouzo alus". Ihneď po ubytovaní sa nás ujala Sandra Zurbiene, previedla nás celým pivovarom, povedala nám niečo o jeho histórii a súčasnosti, dala nám dostatočné množstvo etikiet a tácok, otvorila nám aj malú predajňu a po odovzdaní našich prezentov nám venovala aj nejaké suveníry ich pivovaru. Určite to bol pre nás skvelý záver tejto nedele ktorý sme umocnili dobrou večerou pri pive "Jouzo alus" a spomienkami na prežitý deň.
Pohľad na časť objektu v ktorom sa nachádza aj minipivovar Prehliadka pivovaru so Sandrou Zurbiene bola krátka ale pre nás zaujímavá
Práve odpočítavame po 20 ks sudových samolepiek Pivný prípitok na záver úspešného dňa

MAŽEIKIAI - Ďalší deň sme včas ráno začali presunom do mestečka Mažeikiai kde na nachádza známy pivovar "Brauer", ktorý mnohí poznajú z minulosti pod názvom "Lokys alus darykla". Kontakt sme tu nemali dohodnutý žiadny ale aj tak sme sa rozhodli zariskovať a zastaviť sa v tomto pivovare ktorý nebol priamo na trase našej cesty. Po dlhšom čakaní a vybavovaní sme sa nakoniec dostali až do pivovaru, niečo sme videli aj z technologického zariadenia a nakoniec sme sa dostali až k etiketám. Tu nastalo obojstranné prekvapenie, keď pracovníčky pivovaru boli udivené s akým záujmom berieme všetko čo nám ukázali a na druhej strane sme my boli prekvapení veľkým počtom rôznych druhov etikiet. Z tohto pivovaru sme si odniesli viac ako 60 druhov etikiet a navyše aj pivá podľa vlastného výberu na domáce degustácie - čiže po zberateľskej stránke zatiaľ najvydarenejšia návšteva..
Čakanie pred pivovarom, pokiaľ sa vybavila jeho návšteva Pohľad do objektu pivovaru UAB Brauer
V tejto krabici po našom odchode už veľa etikiet nezostalo Miroslav sa zahral na chvíľu aj na skladníka

LIEPÁJA - Z Mažeikiai sme si to už po zlých cestách namierili do Liepáje v Lotyšsku. Tu je v prevádzke jeden z troch najväčších pivovarov v tejto krajine "Lačpléša alus daritáva" ktorý vznikol pred dvomi rokmi spojením dvoch iných pivovarov Livu v Liepáji a Lačplésis v Lievarde a jeho vlastníkom je dánska spoločnosť "Roayal Unibrew". Očakával nás tu už výrobný riaditeľ Jánis Briedis ktorý nás zoznámil s históriou ale aj dôvodmi zlúčenia oboch pivovarov, previedol nás po celom objekte moderného pivovaru a so záujmom si prezrel aj album s našimi zbierkami. Nechal pre nás pripraviť etikety, tácky a korunkové uzávery a z pivovaru sme odchádzali aj darčekovými baleniami piva.
Pohľad z ulice na objekt pivovaru v Liepáji Pivovar je vybavený moderným technologickým zariadením
S Janisom Briedisom vo várni pivovaru Na stole začali hromadiť etikety, tácky a korunkové uzávery

UŽAVA - Popri mori sme sa presunuli ďalej do Užavy, ktorá sa nachádza asi 25 km od prístavného mesta Ventspils. Tu nás už očakávali naši priatelia z Rigy Janis Dišlers a jeho žena Ieva, ktorí nám zabezpečili návštevu tohto pivovaru. Spolu s nimi nás privítala výkonná riaditeľka Irisa Rose, ukázala nám celý malý, ale moderný pivovar ktorý bol založený v roku 1994. Dnes sa tu vyrábajú dva druhy piva pod názvom "Užavas gaišais alus" a "Užavas tumšais alus", ktoré sme samozrejme aj na mieste zdegustovali. Už dopredu boli pre nás nachystané etikety, tácky a poháre a navyše sme pri odchode dostali celý kartón pív (20 fliaš !!!). Na chvíľu sme navštívili aj malú predajňu pivovaru, kde sme si zakúpili rôzne ďalšie drobné suveníry. Vďaka Janisovi a Ieve sme sa tu stretli s veľkou ochotou a odchádzali sme s najlepšími dojmami.
Pohľad na časť areálu pivovaru v Užave Kvasenie prebieha v otvorených kvasných tankoch
Celý pivovar je vybavený modernou technológiou Pri degustácii s Janisom Dišlersom a Irisou Rose
S výkonnou riaditeľkou Irisou Rose pred logom pivovaru Spoločné foto pred odchodom z Užavy

RIGA - Po ceste do Rigy (viac ako 200 km) nám ešte Janis a Ieva ukázali niekoľko zaujímavých miest v meste Ventspils a do hlavného mesta Lotyšska sme prišli až v podvečerných hodinách. Po rýchlom ubytovaní v hoteli Jurnieks sme sa taxíkom presuli na dohovorené stretnutie s lotyšskými priateľmi a zberateľmi do "Lido aptútas centrs" čo je rozsiahly komplex pre oddych a zábavu a nachádza sa tu aj minipivovar "Lido alus daritava". Jedná sa o malý pivovar ktorý varí tri druhy piva len pre svojich hostí. Navštívili sme ho aj na druhý deň a tak sme pri večeri a po nej mohli ochutnať postupne Lido Gaišais, Lido Specialais a Lido Medalus. Pivo plnia na požiadanie aj do 4 druhov špeciálnych fliaš. Len na jednej z nich sa však používa etiketa ktorú sa nám však nepodarilo získať, na ostatných sú etikety už súčasťou flaše. Dostali sme tu však aspoň tácky a v ponuke boli aj pohľadnice, iné suveníry tu k dispozícii neboli.
Časť komplexu v ktorom sa nachádza aj minipivovar Pred várňou minipivovaru Lido alus daritava
Pivo si môžu hostia odniesť aj v takýchto fľašiach Priateľské posedenie s lotyšskými zberateľmi
Janis Dišlers a jeho žena Ieva nám veľmi pomohli pri organizácii cesty po Lotyšsku. Vľavo Janis Blodons. Veľa pre nás urobil aj ďalší priateľ Arnis Šimens (v strede), ktorý dohodol hlavne návštevy v rôznych pivovaroch.

INČUKALNS - V pivovare "Bralis Privata alus daritava" ktorý patrí spoločnosti "SIA Alus Nams" sme mali dopredu dohodnutú návštevu a sprevádzal nás aj Janis Dišlers. Pri krátkej prehliadke pivovaru sme mali možnosť ochutnať nefiltrované svetlé živé pivo priamo z tanku. Pivovar okrem vlastných druhov piva varí, prípadne stáča pivo aj pre niektoré iné pivovary a obchodné spoločnosti. Vedel som dopredu, že sa tu bude nachádzať veľké množstvo etikiet a moje očakávania sa naplnili. V sklade etikiet sme dostali prekvapujúco možnosť brať etikety bez obmedzenia, pretože niektoré z nich už boli určené na likvidáciu a tak sme tu získali vo veľkom množstve až 71 druhov etikiet. Pri odchode pribudli aj nejaké tácky a pivo na domácu degustáciu, takže naša spokojnosť bola veľká.
Pohľad na časť objektu pivovaru Pivovar používa aj takéto pekné výčapné zariadenia
Pri degustácii živého nefiltrovaného piva V sklade etikiet sme mali plné ruky práce

CESIS - V tomto veľkom a známom pivovare sa nám dopredu nepodarilo nájsť vhodný kontakt a dohodnúť návštevu, ale aj napriek tomu sme sa tu zastavili. Pivovar bol založený už v roku 1590 a jeho staré historické objekty sa nachádzajú na opačnej strane mesta. My sme navštívili už nový moderný pivovar, ktorý patrí medzi najväčšie v Lotyšsku. Z vrátnice ma spojli s niekým na sekretariáte a najprv som si musel vypočuť prednášku o tom, že podobné návštevy je potrebné vopred ohlásiť, a že sa nám momentálne nemá kto venovať. Po objasnení, že budeme spokojní ak nám na bránu prinesú nejaký zberateľský materiál sa situácia obrátila k lepšiemu a za pár minút jeden zo zamestnancov priniesol v dostatočnom množstve 9 druhov etikiet a odišiel od nás skôr ako sme mu stihli odovzdať aj naše prezenty. Aj keď sortiment vyrábaných pív a používaných etikiet je tu určite väčší, za danej situácie sme boli spokojní aj s tým čo sme dostali, urobili sme ešte pár fotografií pokračovali v ceste ďalej.
Pohľad na časť objektu nového pivovaru Čiastočne spokojní sme boli aj v tomto pivovare

BRENGULI - O tomto minipivovare som do prípravy tejto cesty nevedel vôbec nič a na jeho existenciu ma upozornili moji lotyšskí kolegovia. Ihneď sme ho zaradili do plánu našej cesty a zrealizovali aj jeho návštevu. Pivovar sa volá Abula a varia sa tu dva druhy piva pod názvom Brengulu alus a nachádza sa v malej dedinke neďaleko Valmiéry. V starom dome sa nachádza veľmi jednoduchá technológia, majiteľ si však neprial fotografovanie a tak sme si ju nemohli zväčniť na pamiatku. Na naše prekvapenie sme však dostali dva druhy pohárov a k tomu ešte aj dva druhy jednoduchých čiernobielych etikiet. Hneď oproti pivovaru sme v jednoduchom zariadení pod holým nebom všetci ochutnali svetlé aj tmavé Brenguli alus pretože vodiča nám tento deň robil Janis Dišlers.
Pohľad na malý pivovar z ulice Z tohto suda pivo netieklo ......

VALMIERMUIŽA - Aj o tomto pivovare som sa dozvedel až pri príprave našej cesty, pretože sa jedná o nový pivovar, ktorý prvé pivo začal variť len v marci tohto roku. Presne sa nazýva "SIA Valmiermuizha alus" a nachádza sa v okrajovej časti mesta Valmiera. Návšteva tu bola dohodnutá a ako sme sa dozvedeli boli sme tu prvá zahraničná návšteva a pred nami sa tu zastavili len dvaja domáci zberatelia. Sprievodcu nám robil jeden z majiteľov Rigards Rungis, ktorý nám ukázal nové technologické zariadenie, zoznámil nás s plánmi do budúcnosti a pozval nás aj na degustáciu nového piva. Zatiaľ vyrábajú len jeden druh, určite však v budúcnosti pribudnú aj ďalšie. V menšom množstve sme dostali aj etikety, tácky, darčekom boli aj poháre a pivo na domácu degustáciu.
Pohľad na časť objektu pivovaru Nová moderná várňa je už v prevádzke
Prvé pivo čaká už na distribúciu .... .... my sme ho však ochutnali už pri malej degustácii

DUNTE - Na spiatočnej ceste do Rigy nás ešte pozval Arnis Šimens na krátku návštevu múzea "Minhauzenunda", ktoré sa nachádzalo v Dunte asi 40 km od Rigy. Arnis tu vystavuje viac ako 1700 pivných pohárov z celého sveta zo svojej zbierky. Pôvodne mal veľkú časť svojej zbierky uloženú na pracovisku, v súčasnej dobe musel hľadať iné riešenie a preto využil možnosť dlhodobej výstavy svojej zbierky v tomto múzeu. Výstava sa oficiálne otvárala až za dva dni, ale kedže už bola kompletne inštalovaná mohli sme si ju prehliadnuť aj skôr. Spoločnosť zbierke pivných pohárov robia figuríny rôznych významných ľudí v životnej veľkosti. Kedže sponzorom múzea je pivovar "Piebalga" ochutnali sme po prehliadke aj pivo z tohto pivovaru a na pamiatku si kúpili aj fľaškové pivo s etiketou múzea.
Arnis Šimens pred svojou zbierkou pohárov z celého sveta Bolo sa na čo pozerať a našli sme tu aj slovenské poháre

RIGA - V stredu ráno sme mali dohodnutú návštevu pivovaru Aldaris v Rige, ktorý patrí dnes do dánskej nadnárodnej spoločnosti Carlsberg. Nedopadla úplne podľa našich predstáv, pretože pivovar mal nejakú akciu a nikto z manežnentu nebol prítomní. Čakala nás len jedna pracovníčka z administratívy, ktorá nám ukázala pivovar, povedala pár slov o jeho histórii a súčasnosti. Pripravila nám do obálok po pár nových etikiet čo nás príliš neuspokojilo, ale v danej situácii viac nemohla urobiť. Po prehliadke pivovaru nás tu čakal ešte fotoreportér z jedného miestneho časopisu a tak sme ešte pred odchodom museli pózovať v rovnakom oblečení pred našim autom.
Pohľad na objekt pivovaru Aldaris v Rige Pivovar sme si mohli prezrieť aj z vnútra

RIGA - Pôvodne sme mali v pláne navštíviť aj pivovar Piebalga v Jaunpiebalge asi 130 km od Rigy. Nakoniec sme sa rozhodli pre variantu návštevy jeho marketingu priamo v Rige, tesne pred odchodom z hlavného mesta Lotyšska. Okrem administratívy sa tu nachádzali aj menšie sklady a tak bola pravdepodobnosť, že aj tu niečo získame. Za výraznej pomoci Janisa a Arnisa sa to aj podarilo a za chvíľu sme odchádzali s plnými krabicami pohárov, zaujímavými etiketami na kartóny a ďalšie sudové etikety sme si mohli nabrať z voľne uložených sudov. Navyše sme dostali aj pivo na cestu. Poďakovali sme sa opäť našim prezentom a takto sme ukončili pobyt v Rige.
Aj takéto dopravné prostriedky boli na tomto mieste Takto nabalení sme odchádzali zo skladu

TERVÉTE - Pivovar v Tervéte som z dávnej minulosti poznal ako "kolchoz Tervéte" a aj dnes patrí do akciovej spoločnosti "Agrofirma". Stretnutie tu bolo dohodnuté a privítala nás obchodná manežérka Ilze Ritiniece. Po prvýkrát sme sa museli obliecť do bielych plášťov v ktorých sme absolvovali prehliadku pivovaru, ktorý vyrába v súčasnosti tri druhy piva. Po prehliadke sme boli pozvaní na malú degustáciu a boli pre nás pripravené už aj etikety a tácky. Získali sme však aj ďalší zberaľský materiál a v podnikovej predajni sme nakúpili aj poháre a pivá na domáce ochutnávky. Rozlúčili sme sa zápisom do "Knihy návštev" a dobre nám padol aj obed v neďalekej firemnej jedálni.
Pohľad na časť objektu pivovaru Prehliadka pivovaru v bielych plášťoch
Takto bola pripravená degustácia pív Zápis do Knihy návštev sme nemohli odmietnuť

BAUSKA - Naša posledná zastávka v Lotyšsku bola v meste Bauska. Najprv sme v sprievode Janisa a Arnisa navštívili pivovar "Bauskas alus", ktorý bol založený v roku 1981. Neboli sme tu síce ohlásení, ale veľmi rýchlo sa podarilo vybaviť návštevu na mieste. Opäť nasledovalo prezliekanie do bielych plášťov a krátka prehliadka pivovaru, bohužiaľ so zákazom fotografovania. Rýchlo bola pripravená aj bohatá degustácia počas ktorej pracovníčky pivovaru pre nás pripravili v dostatočnom množstve etikety aj tácky a na cestu sme dostali opäť aj nejaké pivo, ktorého množstvo nám už v aute začínalo robiť problémy. Krátka návšteva tohto pivovaru bola takto určite úspešná.
Pohľad na časť objektu pivovaru Rýchlo bol pripravená aj bohatá degustácia

BAUSKA - V Bauske sme navštívili ešte aj ďalší pivovar "Lodinga alus darítava", ktorý bol založený už v roku 1873 a časť pivovaru sa aj v súčasnej dobe nachádza v starých historických budovách a pivniciach. Aj tu bol však zákaz fotografovania a tak na pamiatku toho veľa nezostalo. Prekvapujúco sme sa dostali do skladu etikiet, kde sme dostali "zelenú" na voľný výber čo sme aj dokonale využili. Navyše pribudli aj čerstvo vytlačené sudové etikety z počítača. Poďakovali sme sa za ochotu, rozlúčili sme sa s Janisom a Arnisom a posledné lotyšské peniaze sme išli utratiť do najbližšieho supermarketu v Bauske. Na prekvapenie sme nedostali nikde kúpiť pivo Lodina ktoré tak zostalo jediným ktoré sme z navštívených pivovarov neochutnali. Z Bausky sme už potom v podvečerných hodinách zamierili opäť do Litvy.
Historická časť objektu pivovaru Rozlúčkové foto s Janisom a Arnisom

KILUČIAI - Po prechode hraníc sme sa v Litve presunuli do neďalekého mesta Biržai, kde nás už očakával vo svojom rodinnom dome môj dlhoročný priateľ Povilas Mikalajunas. Domáca pani mala už pripravenú večeru a po nej mal Povilas pre nás pripravené prekvapenie. Presunuli sme sa aj s jeho jedným priateľom do neďalekej dedinky Kilučiai, kde v skromných domácich podmienkach (v pivnici rodinného domu) funguje zaujímavý minipivovar, ktorý sme nemali v pláne vôbec navštíviť. Počas krátkej návštevy sme tu zažili toľko zaujímavostí, že sme sa nestačili diviť. Staré a jednoduché technologické zariadenie, zaujímavý spôsob čapovania, ochota a pohostinnosť domácej paní, ktorá pivom nešetrila a dokonca sme tu získali aj etikety. Proste ako sa hovorí "táto návšteva stála za to".
Pred vstupom do domu sme našli túto reklamnú tabuľu Práve si prezerám ležiacke tanky
Spoločný prípitok s domácou pani Radosť nám urobili hlavne pekné etikety

BIRŽAI - V Biržai sme strávili večer u Povilasa Mikalajunasa, známeho litovského zberateľa pivných etikiet a iných suvenírov, ktorý nám už vopred ponúkol aj ubytovanie vo svojom dome. Prezreli sme si postupne celú jeho rozsiahlu zbierku pivných suvenírov, ktorú má uloženú na rôznych miestach v dome. Najviac času sme však strávili nad jeho veľkou zbierkou litovských etikiet ktorých má viac ako 10 000 ks. V debatách o zberateľstve pri rôznych značkách piva sme vydržali do neskorých nočných hodín. S Povilasom sme mali dohodnutú aj veľkú výmenu (cca 2000 ks Slovenska za Litvu) ktorú sme k vzájomnej spokojnosti aj zrealizovali. Na druhý deň po raňajkách nás Povilas sprevádzal pri návštevách troch pivovarov v Biržai ktoré predtým osobne dohodol.
S Povilasom pred zbierkou pohárov a iných suvenírov Pekná zbierka plechoviek je uložená v garáži
Pri večernom posedení každého zaujímalo niečo iné Pri litovských etiketách som strávil veľa času

BIRŽAI - Ako prvý sme v Biržai hneď ráno navštívili pivovar Rinkuškiai. Privítal nás jeden zo spolumajiteľov Sigitas Kalkys a návštevu sme začali netradične ochutnávkou pív. Zoznámili sme sa s históriou vzniku tohto rodinného pivovaru, jeho súčasnosťou a potom sme absolvovali prehliadku celého pivovaru od várne až po stáčanie pív do fliaš a sudov. Zaujímavosťou tohto pivovaru je, že vyrába veľa rôznych druhov pív a okrem svojich vlastných značiek, vyrába pivo aj pre rôzne iné spoločnosti. Presvedčili sme sa o tom na plniacej linke kde v krabiciach uložených v regáloch sme našli viac ako 90 druhov pekných etikiet a ďalšie jednoduché čiernobiele sudové pribudli na inom mieste. Pri odchode nás navyše čakalo pre každého darčekové balenie piva a tak sme z tohto pivovaru odchádzali nadmieru spokojní.
Pohľad na časť objektu pivovaru Sigitas Kalkys nás pohostil niekoľkými druhmi piva
Pri prehliadke pivovaru Rinkuškiai Pri krabiciach s etiketami sme mali opäť voľný výber

BIRŽAI - Naše ďalšie kroky v sprievode Povilasa viedli do malého pivovaru "Ponoras", kde nás už očakával riaditeľ Gediminas Spalvis. V pivovare práve prebiehali rekonštrukčné práce a z malého pivovaru ktorý bol založený v roku 1991 sa pomaly stáva stredne veľký pivovar. V súčasnosti vyrába 7 druhov piva, ktoré plní do 1, 1,5, 2 a 5 litrových PET fľašiek a do 30 a 50 litrových sudov. Dozvedeli sme sa tu prekvapujúcu novinku, že tu bolo práve vyrobené skúšobne prvé licenčné tmavé pivo Chodovar, ktoré sme mali možnosť aj ochutnať a už sa pripravuje výroba tohto českého svetlého aj tmavého piva vo väčšom množstve. Iniciatíva vyšla to strany pivovaru Ponoras a z rôznych možností na českom pivnom trhu sa dohodli na spolupráci práve s Chodovarom. Ani tu sme neodišli naprázdno, dostali sme rôzne suveníry a rozšírili sme aj náš sortiment získaných etikiet.
Pohľad na časť objektu pivovaru Práve ochutnávame tmavý Chodovar
G.Spalvisa veľmi zaujalo moje domáce varenie piva Rozlúčkové foto pri odchode z pivovaru

BIRŽAI - Posledný pivovar ktorý sme navštívili v Biržai bol "Biržu alus" asi najznámejší a najstarší v tomto meste pretože jeho založenie sa datuje do roku 1686 . Už som ho mal možnosť raz navštíviť pred pár rokmi a veľa sa tu od tej doby nezmenilo. Po krátkom privítaní riaditeľom sa nás ujal sládek, ktorým bola žena a v jej sprievode sme si prezreli celé technologické zariadenie pivovaru. Aj keď sa nejedná o veľký pivovar vyrába sa tu až neuveriteľných 15 druhov piva a to väčšinou veľmi silných. Niektoré z nich sme mali možnosť ochutnať pri degustácii. Veľa sme si však toho nemohli dovoliť pretože nás čakala ešte ďalšia cesta. Potešili sme sa opäť z darovaných etikiet a tácok, pribudlo nám aj ďalšie pivo na domáce degustácie. Rozlúčili sme sa s Povilasom ktorý bol všade s nami a pokračovali sme podľa plánu ďalej.
Na začiatku opäť privítanie riaditeľom Pri prehliadke sme nemohli vynechať várňu pivovaru
Aj tu bola pripravená malá degustácia A máme za sebou návštevu ďalšieho pivovaru

PASVALYS - V tomto malom mestečku asi 25 km od Biržai sa nachádza niekoľko malých pivovarov, ale dohovor sme tu nemali žiadny. Do najväčšieho z nich "UAB Pasvalio gérimai" sme prišli síce neohlásene, ale prijali nás ochotne a ako sa neskôr ukázalo o našej Baltic bier tour už z nejakých zdrojov niečo vedeli. Prijal nás vedúci výroby Žilvinas Drobelis a po vysvetlení cieľov našej cesty nasledovala opäť krátka prehliadka pivovaru, počas ktorej sa pre nás pripravili etikety a tácky. Pivo sa tu stáča podobne ako vo väčšine malých litovských pivovarov len do PET fliaš a po prvýkrát sme museli odmietnuť veľké množstvo piva ako prezent, pretože naše auto by už potrebovalo príves. Aj napriek tomu však nejaké pivo v našej batožine skončilo.
Objekt pivovaru vypadá na pohľad veľmi jednoducho, vo vnútri je však všetko moderné Aj tu našich hostiteľov zaujala moja zbierka pivných suvenírov, ktorú si prezreli na fotografiách
Prehliadka pivovaru bola zaujímavá Aj takéto silné pivá sa tu vyrábajú

PASVALYS - Z viacerých možností v Pasvalyse sme sa rozhodli ešte skúsiť šťastie v minipivovare "Jolus" o ktorom sme vedeli, že sa nachádza v rodinnom dome a že je určite v prevádzke. Majiteľa sme zastihli práve pri práci, bol zjavne našou návštevou zaskočený a nemal príliš veľa chuti nám niečo ukázať. Nakoniec však trochu povolil, išiel do domu vytlačiť sudové etikety, nakoniec sa našlo aj farebné logo pivovaru a dovolil nám dokonca odfotografovať si dom v ktorom sa pivo varí už od roku 1992. Mrzelo ho iba to, že nás nemohol ponúknuť pivom "Morkúno alus" pretože posledné plné sudy odviezol tesne pred našou návštevou do pivární. My sme však boli radi, že ani táto návšteva nebola úplne zbytočná.
Pohľad na dom v ktorom sa varí pivo od roku 1992 Spoločné foto s majiteľom minipivovaru "Jolus"

PAKRUOJIS - Nasledoval ďalší presun do mestečka Pakruojis kde som cez internet dohodol návštevu ďalšieho malého pivovaru "Davra" založeného v roku 1993 ktorého majiteľom je Vydmantas Daujotas. Ochotne nám ukázal celý pivovar s modernou technológiou, ktorého výrobný sortiment tvorí 5 druhov pív plnených do PET fliaš (Alus Liuks, Alus Tradicinis, Alus Natural, Alus Varniuku a najsilnejšie Alus Šiaurés s obsahom alkoholu 9,5 %. Potom sme boli pozvaní do degustačnej miestnosti kde nás Vydmantas zoznámil aj so svojou manželkou a pri ochutnávke piva sme zotrvali v priateľskom rozhovore. Dostali sme tu veľa etikiet, poháre a opäť sme museli riešiť problém s pivom, ktoré nám už zaberalo v aute príliš veľa miesta. Ochotní manželia nám dohodli telefonicky aj návštevu ďalšieho pivovaru a doviedli nás až do jeho dvora.
Pri prehliadke pivovaru s V.Daujotasom Zaujímavá dekorácia na stenách v objekte pivovaru
V priateľskom rozhovore pri degustácii Spoločné foto s majiteľmi pivovaru Davra

PAKRUOJIS - Ďalší pivovar v Pakruojis sme operatívne zaradili do nášho plánu a neľutovali sme. Autom sme vošli priamo do dvora rodinného domu, kde sa nachádza malý pivovar A.Udrienés i.j. ktorý bol založený v roku 1995. Jeho majiteľka Aldona Udriené nás ihneď posadila k stolu pod altánkom a pohostila nás svojim pivom. Ako sme sa dozvedeli práve oslavovala svoje narodeniny so svojimi zamestnancami a tak sa hodil aj náš darček s pivom a pivnými suvenírmi. V sprievode sládka nám ukázala aj celý svoj pivovar na ktorý je patrične hrdá. Na poschodí nám ukázala aj malé pivné a rodinné múzeum a bolo vidieť že z našej nečakanej návštevy má radosť a nič pred nami neskrývala. Rýchlo dala pre nás pripraviť etikety, tácky, poháre, pivo a pred odchodom ešte priniesla velkú reklamnú tabuľu svojho pivovaru s ktorou sa s nami vyfotografovala pred našim autom.
Ani sme sa nestačili posadiť a pivo už bolo na stole Takto tu kvasí pivo v otvorených kadiach
V malom pivnom a rodinnom múzeu Rozlúčkové foto pred odchodom

ROZALIMAS - Aj tento malý pivovar pod názvom D.Krikščiuno IJ, sme dodatočne zaradili do nášho programu, pretože o jeho existencii sme nič nevedeli. Jeho polohu nám upresnil ešte v Biržai Povilas a v malej dedinke Rozalimas ktorú sme mali po ceste nebol veľký problém ho nájsť. Mali sme však smolu, pretože ochotná mladá barmanka sa snažila telefonicky nájsť majiteľa ale sa jej to nepodarilo. Dali sme si načapovať aspoň po jednom pive "Rozalimas alus" s obsahom 6,8 % alk. a ďalej sme sa pokúšali získať nejaké informácie o etiketách, prípadne táckach. Keď to už vyzeralo beznádejne, barmanka odlepila jednoduchú etiketu zo suda a navyše niekde pod barom našla aj ďalšie ešte nepoužité. Dostala od nás za to malú odmenu a na oplátku zase nechcela od nás peniaze za pivo.
V tomto objekte sa niekde ukrýva malý pivovar ... ... a tu sa čapuje Rozalimas alus

PANEVEŽYS - Po príchode do Panevežys sme sa v podvečerných hodinách zastavili u môjho priateľa Jonasa Zakevičiusa v jeho "Karčema ružava". Pokiaľ nám bola pripravená večera debatovali sme s Jonasom o našom zberateľskom hobby pri pive Ragutis. Večer sme strávili spolu s Jonasom v neďalekom komplexe "Pas katina" kde sme boli aj ubytovaní. Karčemu ružavu sme navštívili ešte aj na druhý deň pred odchodom z Panevežysu, kde nám Jonas nechal na obed pripraviť jeho špecialitu. Prekvapil nás však ďalšími etiketami a táckami ktoré pre nás pripravil z pivovarov ktoré sa nám nepodarilo navštíviť čím výrazne rozšíril náš sortiment získaného zberateľského matriálu.
Zvítanie s Jonasom v jeho Karčema ružava Martin bol prekvapený Jonasovou ponukou tácok
Jonas nám ukázal aj niektoré zaujímavosti zo svojej zbierky ako napr. tento party súdok Videli sme aj malú ukážku z jeho veľkej zbierky korunkových uzáverov

PINIAVA - Predposledný deň našej cesty sme začali hneď ráno návštevou minipivovaru "UAB Piniavos alutis" ktorý sa nachádzal neďaleko motela kde sme prenocovali. Počkali sme na Igora Šmakova, ktorý nám zabezpečil celý dopoludňajší program a za pár minút sme stáli pred bránou pivovaru v Piniave. Založený bol v roku 1990, jedná sa o rodinný pivovar, ktorý je postavený vo dvore domu. Osobne sa nám venoval majiteľ Vidmantas Perevičius ktorý nám ochotne ukázal celé technologické zariadenie pivovaru a zoznámil nás aj s jeho históriou. Nasledovala tradičná ochutnávka piva, zápis do knihy návštev, spoločné fotografovanie. Maximálna spokojnosť bola aj s etiketami a táckami ktoré sme tu dostali, takže tento deň sa začal pre nás úspešne.
Pohľad na budovu pivovaru Krátke zastavenie vo várni pivovaru
V rozhovore s majiteľom V. Perevičiusom Spoločné foto pred degustáciou

PANEVEŽYS - V Panevežyse sme mali dohodnutú aj ďalšiou návštevu malého pivovaru "UAB Alaus purslai". Pivovar bol založený v roku 1992 a je súčasťou veľkého rodinného domu. Na dvoch poschodiach a v prízemí je uložené kompletné technologické zariadenie a takéto poschodové usporiadanie pivovaru som ešte nikde nevidel. Vyrábajú tu pivo pod názvom "Gintariné puta" s rôznym obnsahom alkoholu od 4,7 % až po 8% alk. ktoré je stáčané aj do PET fliaš. Ochutnali sme živé nefiltrované pivo priamo z tankov, dostali sme etikety na PET fľaše aj sudy a opäť sme hľadali miesto v aute aj na pivo. Aj s touto krátkou návštevou sme boli spokojní.
Pohľad na zaujímavé budovu pivovaru Martin zapisuje údaje o ďalšom ochutnanom pive

PANEVEŽYS - Jeden z najznámejších a najväčších litovských pivovarov sa nám síce nepodarilo osobne navštíviť, ale z nášho programu sme ho nemohli vynechať. Zastavili sme sa pri ňom na pár minút a urobili niekoľko fotografií. Čo sa týka zberateľského materiálu z tohto pivovaru (etikety a tácky) boli sme v podstate spokojní s tým čo sme dostali od Jonasa aj keď sortiment etikiet a tácok je v pivovare určite väčší.
S Igorom Šmakovom pred budovou pivovaru Pohľad na pivovar z druhej strany

PALIUNIŠKIS - Ďalší zaujímavý malý pivovar "UAB Su puta" sme navštívili v malej dedinke Paliuniškis neďaleko Panevežysu. Návšteva bola dopredu dohodnutá a opäť sme sa tu stretli s ochotou a porozumením. Pivovar bol založený v roku 1991, ale rodinná tradícia varenia piva tu je oveľa dlhšia. Majiteľom je Artúras Gúra, po celú dobu sa nám však venovala jeho sympatická manželka, ktorá je tiež súčasťou manežmentu pivovaru. Od nej sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí hlavne o vzťahu tejto rodiny k pivu, pretože konzumácia piva patrí k ich každodennému životu. Na degustáciu nám predložila až päť druhov piva a všetky boli vynikajúce. Navyše sme boli pohostení aj inými domácky vyrobenými potravinami ako napr. chlieb, syr, klobása, slanina a pod. takže táto rodina žije naozaj zaujímavým spôsobom. Domáca pani bola k nám štedrá aj s etiketami, táckami ale aj s pivom a tak táto návšteva zanechala v nás silný dojem.
Pohľad na objekt pivovaru Súčasťou pivovaru je aj malá predajňa
Spoločné foto pri ležiackych tankoch Degustovali sme až päť rôznych druhov pív

TRAKIŠKIS - Pivovar Habiterus bol založený v roku 2002 a nachádza sa v Trakiškis neďaleko Panevežysu. Očakával nás tu mladý direktor Raimondas Gruodis a v spoločnosti ďalšej pracovníčky nám bez problémov ukázal celý pivovar a jeho výrobné zariadenia. Všetko sa tu nachádza v staršom prízemnom jednoduchom objekte. Vyrábajú tu niekoľko druhov pív z ktorých nás podľa názvu najviac zaujalo tmavé pivo "Antikrizinis alus". Bola tu aj malá ochutnávka a žiadny problém nebol ani s etiketami, na prekvapenie som tu našiel aj niekoľko druhov etikiet z iných pivovarov, pre ktoré sa tu pivo pravdepodobne plní do fliaš.
Pri otvorených kvasných kadiach Zaujímavé farebné zladenie ležiackych tankov
Malá ochutnávka svetlého piva Na stole bol bohatý výber etikiet

TRAKIŠKIS - Ďalší pivovar Habilitas som chcel pôvodne podľa adresy hľadať priamo v Panevežyse ale ako sa neskôr ukázalo nachádzal sa v Trakiškis na rovnakom mieste a dokonca na prekvapenie aj v jednom objekte ako pivovar Habiterus. Založený bol v roku 2000 a priznám sa nepochopil som ako je možné aby na jednom mieste a v jednom objekte existovali dva pivovary. Návšteva tu bola veľmi krátka, pretože aj technológia bola podobná ako v susednom pivovare Habiterus a dokonca nás sprevádzala tá istá pracovníčka. Aj tu sa s nami krátko zvítal direktor Tomas Cecevičius, dostali sme od neho pár ďalších sudových etikiet a na prekvapenie aj etikety na svetlé pivo "Antikrizinis alus". Aj to dokazuje že medzi týmito pivovarmi musí byť nejaká spojitosť, aká to sa mi však nepodarilo zistiť.
Pohľad do várne pivovaru Habilitas Spoločné foto s dvoma direktormi na jednom dvore

UKMERGÉ - V Ukmergé sme sa v piatok popoludní pripojili už k ďalším účastníkom medzinárodného stretnutia zberateľov medzi ktorými nechýbali ani ďalší slovenskí kolegovia ktorí pricestovali autobusovým zájazdom. Spoločne sme navštívili sponzorský pivovar "Vilmergés alus", ktorý bol založený v roku 1993, ale tradície varenia piva v tomto meste sú oveľa staršie. Skupinu v ktorej sme sa ocitli sprevádzal osobne riaditeľ pivovaru Ramúnas Blazarénas a tak sme mali informácie o histórii a súčasnosti od toho najpovolanejšieho. Aj z tohto pivovaru nám pribudli po prehliadke ďalšie etikety a tácky, zakúpiť sa dali aj poháre a iné suveníry. Pre všetkých účastníkov bola pripravená na nádvorí veľká degustácia niekoľkých druhov pív a malé občerstvenie.
Časť objektu pivovaru Vilkmergés V modernej várni pivovaru
V stáčiarni piva do sudov Na ochutnávku bolo pivo na výber

UKMERGÉ - V piatok vo večerných hodinách sme sa ešte zúčastnili spoločenského zoznamovacieho večierku pred zberateľskou burzou, ktorý pripravil litovský klub "Prie bokalo". Stretli sa tu v priateľskej atmosfére účastníci z viacerých krajín a po spoločnej večeri a pri dobrom pive sa postupne uvolnila nálada, nadväzovali sa nové kontakty, súťažilo sa a samozrejme, že nechýbal ani tanec. Aj pre nás to bolo konečne po týždennom cestovaní uvolnenie a mohli sme s priateľmi besedovať o tom čo sme všetko videli a zažili pretože záujem o naše zážitky bol veľký.
Na začiatku večierku spoločný prípitok s Miroslavom na vydarený výlet S Andriusom Pikauskasom pri čiernom pive a neodmysliteľnej rybacej špecialite
S pribúdajúcim časom sa patrične stupňovala aj nálada Miroslav na tanečnom parkete s Ugné

UKMERGÉ - Sobotňajšie dopoludnie patrilo medzinárodnej zberateľskej burze, ktorá urobila definitívnu bodku za našim osemdňovým výletom. Konala sa na uzatvorenej hlavnej ulici Kaunas gatvé pod holým nebom resp. pod slnečníkmi sponzorského pivovaru Vilkmergés. Organizátotom burzy bol litovský klub zberateľov Prie bokalo. Vzhľadom k tomu, že sme už mali plné auto rôzneho zberateľského materiálu nebola táto burza pre nás až tak dôležitá, ale aj napriek tomu sme našli ešte dosť možností na doplnenie našich zbierok a získanie nového materiálu.Po zhoršení počasia sme sa popoludní zbalili, rozlúčili s organizátomi a podľa plánu sme sa vydali na dlhú spiatočnú cestu. Domov sme prišli v neskorých nočných hodinách unavení ale spokojní a už po ceste sme vyhodnotili celý zájazd ako úspešný a po všetkých stránkach zaujímavý.
Miroslav pri výmene pohárov s fínskym zberateľom Na stoloch bolo mnoho zaujímavého materiálu
Rozlúčkové foto s Dariusom a Ugné ktorí nám výrazne pomohli s organizáciou zájazdu Náš výlet zaujal aj miestne média a pred odchodom som musel poskytnúť aj rozsiahle interwiew