Rôzne aktivity Časopis Pivné hobby Členstvo v kluboch Publikácie


K svojim zberateľským aktivitám musím zaradiť aj svoju publikačnú činnosť. Zo začiatku som prispieval rôznami článkami a skúsenosťami do zberateľských spravodajov a časopisov ktoré vychádzali v Čechách (KIZSPE, Rytíř a Svět piva), neskôr som začal vydávať celoslovenský časopis Pivné hobby. V ďalšom období som začal tvoriť aj jednoduché vlastné publikácie ktoré mi pomáhali orientovať sa vo svojej zbierke ale zaujali aj mnoho ďalších zberateľov ktorí ich začali využívať. Určite by som ich vytvoril aj viac, ale je to opäť o voľnom čase ktorého nemám nikdy dosť.
ČASOPIS PIVNÉ HOBBY
Časopis vydáva oficiálne Slovenská asociácia histórie pivovarníctva od roku 1999. Bol som pri jeho zrode a aj názov vyšiel z mojej hlavy. Od začiatku som sa podujal na jeho spracovávanie a postupne sa stal veľmi populárny medzi zberateľmi na Slovensku aj v Čechách. Začal vychádzať v jednoduchej úprave a postupne som vylepšoval jeho obsahovú a grafickú úroven až do dnešnej podoby. Časť príspevkov dostávam od rôznych dopisovateľov.


ADRESÁR ZBERATEĽOV PIVOVARSKÝCH SUVENÍROV
Adresár som spracoval v roku 2007 a je to už jeho tretie aktualizované vydanie prvé bolo v roku 2001 a druhé v roku 2004). Sú v ňom zaradení len slovenskí zberatelia pivovarských suvenírov a je spracovaný tak aby čo najkomplexnejšie poskytoval potrebné údaje pri korešpondencii a kominikácii medzi zberateľmi. Obsahuje presné adresy, telefóny, e-maily, zameranie zbierok a ďalšie doplňujúce údaje o každom zberateľovi.


SLOVENSKÉ MINIPIVOVARY
Je to jedna z mojich najvydarenejších a najhodnotnejších publikácii ktorú som spracoval v roku 2006 s Ľubošom Horńákom z Bratislavy. Na 56 stranách obsahuje informácie o histórii 27 slovenských minipivovarov ktoré vznikli po roku 1990 a z ktorých väčšina už aj zanikla. Pri každom pivovare je uvedený aj fotografický a dokumentačný materiál. Publikácia sa pripravovala takmer dva roky pretože bolo náročné získať vierohodný materiál.


ADRESÁR PIVOVAROV - POĽSKO
V roku 2005 som za pomoci priateľa Mareka Brandysa z Poľska spracoval jednoduchý adresár pivovarov v Poľsku. Obsahuje aktuálne údaje o existujúcich poľských pivovaroch vrátane poštových a e-mailových adries. Cieľom bolo zmapovať aktuálnu situáciu v poľskom pivovarníctve a upresniť nové názvy a adresy pivovarov pretože aj tu došlo k rôznym vlastníckym zmenám.


KATALÓG PIVOVAROV - BELGICKO
Katalóg som spracoval v roku 2004 ako druhé vydanie (prvé bolo v roku 1998). V abecednom poradí s pridelenými katalógovými číslami je tu uvedených viac ako 800 belgických pivovarov funkčných aj zatvorených. Okrem toho je v druhej časti katalógu chronologicky uvedené číselné obchodné (registračné) označenie pivovarov, ktoré sa často vyskytuje na etiketách. Katalóg slúži ako pomôcka pre zaraďovanie etikiet do zbierok.


KATALÓG PIVOVAROV - NEMECKO
Výsledkom niekoľkomesačnej práce v roku 2004 je 4131 katalogizovaných údajov o nemeckých pivovaroch a ďalších 411 údajov o rôznych obchodných a distribučných spoločnostiach. Vzhľadom k rozsahu údajov bol katalóg rozdelený na dve časti, ktoré na seba naväzujú. Je to výborná pomôcka pre zberateľov pivných etikiet a bol o ňu značný záujem. Pri spracovaní boli využité rôzne podklady získané z Nemecka a z Internetu.


KATALÓG PIVNÝCH ETIKIET DO ROKU 1948
V roku 2003 sa mi podarilo zostaviť katalóg starých slovenských etikiet používaných do roku 1948. Jeho tvorba nebola jednoduchá pretože staré a vzácne etikety pohromade nenájdeme u žiadneho zberateľa. Vďaka ochote niektorých zberateľov sa mi podarilo skatalogizovať 412 starých slovenských etikiet z 18-tich pivovarov. Súčasťou katalógu je aj krátka história pivovarov, popis etikiet a ich čiernobiele vyobrazenie.


KATALÓG PIVOVAROV - USA
Aj u tohto katalógu spracovaného v roku 2003 som využil môj vlastný systém označovania pivovarov, podľa ktorého má každý pivovar svoje vlastné katalógové číslo ktoré sa skladá z písmena podľa abecedy a a číselného označenia. Na 56 stranách je uvedených 2 321 amerických pivovarov ktoré sa mi podarilo zistiť do konca roku 2002. Katalóg je spracovaný tak že ďalšie nové pivovary da dajú prehľadne do neho doplňovať.


ADRESÁR PIVOVAROV - BENELUX
Na tejto publikácii som sa podieľal len ako spoluautor keď hlavným spracovateľom bol J.Fiedler z Bratislavy. Publikácia obsahuje aktuálne adresy pivovarov v Belgicku, Holandsku a Luxembursku aj s telefónnymi číslami, e-mailovými adresami a web stránkami pokiaľ ich pivovary v tej dobe už používali. Adresár obsahuje 136 adries z Belgicka, 61 adries z Holandska a 6 adries z Luxemburska a má 24 strán.


BULLETIN K 10.VÝROČIU ZALOŽENIA PORTER CLUBU
Pri príležitosti 10.výročia založenia Porter clubu v Martine som v roku 2002 spracoval ktorý na 24 stranách zachytil podrobne celú históriu klubu. Obsahuje aj hodne fotografického a dokumentačného materiálu a bol vydaný v takom náklade aby ho mohol dostať každý účastník jubilejného 20.stretnutia zberateľov v Martine. Pri spracovaní bola využitá hlavne kronika klubu a ďalšie archívne materiály.


ADRESÁR PIVOVAROV - V.BRITÁNIA
Adresár z roku 2001 obsahuje viac ako 450 adries pivovarov a hlavne minipivovarov ktoré som získal z vierohodných zdrojov z Veľkej Británie a ich aktuálnosť bola v rokoch 1999-2000. Údaje o pivovaroch ktoré vznikli koncom roku 2000 a v roku 2001 boli doplnené z Internetu. Táto pomôcka mala však obmedzenú platnosť, pretože mnoho minipivovarov rýchlo zaniklo a naopak objavili sa ďalšie nové.


KATALÓG PIVOVAROV - V.BRITÁNIA A ÍRSKO
Na rozdiel od adresára obsahuje katalóg aj pivovary zaniknuté a nefunkčné a podarilo sa mi ich tu zaradiť podľa môjho systému označovania takmer 700. Pomôcka ponúka možnosť jednoduchého triedenia a zaraďovania etikiet do zbierok s možnosťou doplňovania novoobjavených alebo novovzniknutých pivovarov. U každého pivovaru obsahuje len katalógové označenie, mesto a názov pivovaru.


MIKROPIVOVARY USA
Táto pomôcka vo forme adresára vznikla v roku 1998 a inšpirovala ma k tomu skutočnosť, že v USA vzniklo velké množstvo mikropivovarov. Využil som údaje z amerického zberateľského spravodaja Quick Guide, ďalšie od Inštitútu pre výskum pivovarníctva v USA a niečo som našiel aj na Internete. Výsledkom tejto práce je 379 adries amerických mikropivovarov zoradených podľa jednotlivých štátov v USA.


ČÍNSKE ETIKETY
Zbieranie čínskych etikiet je náročné hlavne z hľadiska ich triedenia a zaraďovania do zbierky. Podarilo sa mi vcelku dobre preniknúť do tejto problematiky a na základe svojich skúsenosti som spracoval v roku 1998 túto pomôcku. Jednoduchým spôsobom je tu ukázané na konkrétnych príkladoch ako nájsť na etikete názov provincie, mesta a pivovaru ak sú údaje napísané čínskym písmom alebo latinsky.


CELOŠTÁTNE PREHĽADY ZBIEROK
Celoštátne prehľady zbierok pivovarských suvenírov som začal spracovávať od roku 1993. Boli vydávané vo forme brožúrky za stále väčšej účasti zberateľov (viac ako 100) a vyžadovali veľa času na spracovanie. Posledné prehľady zbierok som spracoval začiatkom roka 2005 za predchádzajúci rok 2004. Potom som už odovzdal skúsenosti z ich spracovania M.Nutilovi z Piveti klubu v Žiline ktorý pokračuje v ich spracovaní.


AKO ZBIERAŤ PIVNÉ ETIKETY
Pomôcka bola určená pre zberateľov pivných etikiet a spracoval som ju v roku 1997. Jej cieľom bolo pomôcť začínajúcim a menej pokročilým zberateľom. Obsahovala informácie o rozdelení etikiet, čo do zbierky patrí a čo nie ako aj rôzne spôsoby získavania etikiet. Nechýbali tu aj rady ako najvhodnejšie ukladať etikety do zbierky a zásady pri ich porovnávaní. Bol tu uvedený aj cenník etikiet, poštové tarify, kontakty na zberateľské kluby a pod.


TEXTY ŽIADOSTÍ O ETIKETY
Pre zberateľov etikiet ktorí mali problémy s dopisovaním do zahraničných pivovarov som pripravil v roku 1997 texty žiadostí o etikety (tácky, uzávery a pod)) v v 16-tich jazykoch. Boli to premyslené texty v úvode s oslovením, s konkrétnou žiadosťou a s poďakovaním za vybavenie žiadosti. Okrem bežných svetových jazykov tu boli uvedené žiadosti aj v škandinávskych a balkánskych jazykoch, ale nechýbala ani maďarčina, poľština či holandština.


ADRESÁR ZAHRANIČNÝCH ZBERATEĽOV
V roku 1987 som spracoval adresár zahraničných zberateľov. Mal som dosť veľký okruh svojich partnerov na výmenu, dostávalo sa ku mne však mnoho ďalších adries zberateľov z rôznych krajín ktoré som nevyužíval. Ponúkol som ich preto touto cestou na využitie ostatným zberateľom - celkom bolo v adresári zapracovaných viac ako 450 adries z 39 krajín celého sveta a ohlas bol veľmi priaznivý.


KATALÓG STARÝCH ETIKIET PIVOVARU V MARTINE
V roku 1993 sa mi podarilo zapožičiať od rôznych zberateľov staré etikety z pivovaru v Martine, ktoré boli použité na výstavu pri 100.výročí založenia pivovaru. Nechal som z nich vyhotoviť aspoň čiernobiele kópie ktoré som neskôr v roku 1994 využil na spracovanie katalógu starých etikiet tohto pivovaru. Bolo v nich zaradených len 37 etikiet, kto sa však venuje starým etiketám vie že to je takmer všetko čo sa dalo zohnať.