Galeria zberateľov Zberateľské kontakty

Galéria zberateľov s ktorými udržujem priateľské kontakty

Počas mojej dlhoročnej zberateľskej kariéry som nadviazal písomný alebo osobný kontakt so stovkami zberateľov z celého sveta. Dopisoval som si a vymieňal etikety so zberateľmi zo všetkých európskych štátov, ale boli medzi nimi aj zberatelia napr. z Číny, Peru, Thajska, Uruguaja, Japonska, Kazachstanu, JAR, Izraelu, Brazílie, Argentíny, USA, Kanady, Srí Lanky ale aj iných krajín mimo Európy. Niektoré kontakty vydržali niekoľko mesiacov, iné až niekoľko rokov. Za najcennejšie a najzaujímavejšie však považujem osobné známosti a v tejto galérii Vám predstavujem niekoľko takýchto zberateľov z rôznych krajín.

Eduard Šram, Děčín (Česká republika)
Nie náhodou uvádzam Eda Šrama na prvom mieste v tejto galérii zberateľov. Poznáme sa od mojich zberateľských začiatkov od roku 1982 a je to môj najdlhší zberateľský kontakt ktorý nebol nikdy prerušený. Zo začiatku sme si vymieňali etikety len poštou, neskôr sme sa aj osobne zoznámili na jednej burze a vzniklo medzi nami priateľstvo na dlhé roky. Edo je zberateľ etikiet a často cestuje na burzy kde sa pravidelne stretávame. Veľa krát mi ochotne pomohol aj pri organizácii zájazdov na burzy do Dresden v Nemecku a po pivovaroch v Čechách.

Jan Fiedler, Bratislava (Slovensko)
Osobne sa sa zoznámili na jednej burze v Bratislave v roku 1988, aj keď som o ňom počul už dávno predtým. S Janom si občas vymeníme aj nejaké pivné etikety, ale za tie roky čo sa poznáme sme urobili spoločne veľa dobrej práce pre celé zberateľské hnutie hlavne ako funkcionári a organizátori. Spolu sme založili Slovenskú asociáciu histórie pivovarníctva, začali sme vydávať časopis Pivné hobby, spracovali sme niekoľko publikácii, navštívili sme spolu aj niekoľko búrz v zahraničí. Aj keď je starší o viac ako 20 rokov je stále plný energie, ovláda niekoľko cudzích jazykov a má mnoho priateľov.

Michail Matveev, Moskva (Rusko)
S Michailom som sa zoznámil v roku 2000 pri mojej prvej návšteve burzy zberateľov v Moskve. Je to zberateľ pivných etikiet a zaujímavý je tým, že zbiera len slovenské a české etikety a dnes vlastní už veľmi kvalitnú zbierku. Rovnako obľubuje aj slovenské a české pivo. Stretávame sa každý rok na burzách v Martine a Moskve a niekoľko rokov udržujeme aj osobné a priateľské kontakty medzi našimi rodinami. Udržujeme pravidelnú komunikáciu cez Internet a po zberateľskej stránke ma zásobuje novými etiketami z ruských pivovarov.

Juraj Bednarčík, Prešov (Slovensko)
Juraj patrí medzi medzi málo slovenských zberateľov, ktorí zbierajú takmer všetky druhy pivovarských suvenírov. Poznáme sa osobne asi od roku 1993 a patrí medzi zberateľov s ktorými sa najčastejšie stretávam na rôznych burzách. V celoštátnych prehľadoch zbierok sa v mnohých odboroch umiestňuje každý rok na popredných miestach čo svedčí o kvalite jeho zbierok. Veľa cestuje a so svojimi priateľmi sa vždy dokáže postarať pri spoločných cestách o výbornú náladu. Pri každom stretnutí sa s ním dá vymeniť niečo zaujímavé.

Wladyslaw Gawlinski, Žywiec (Poľsko)
Po prvýkrát sme sa stretli v roku 1997, keď zavítal na burzu do Martina. Vzápätí ma pozval na podobnú burzu do poľského Žywieca, ktorej bol hlavným organizátorom a od tej doby som nechýbal v Žywci ani jeden rok a s Wladyslawom sme sa stali veľmi dobrí priatelia. Pracoval dlhé roky v pivovare a dnes v dôchodkovom veku sprevádza po pivovare exkurzie a každý rok organizuje aj veľké medzinárodné stretnutia zberateľov. Mal som možnosť navštíviť aj jeho domáce múzeum v rodinnom dome kde ma očarila predovšetkým jeho veľká zbierka pohárov.

Enzo Magnani, Torre Pedrera (Taliansko)
Spoznali sme sa, keď Enzo zavítal v roku 1999 na burzu do Martina. O dva roky neskôr sme sa nečakane stretli na burze v Moskve a od tej doby sa naše kontakty výrazne prehĺbili. Enzo je zberateľ pivných tácok ale okrem toho sa nájde v jeho zbierkach aj mnoho iných zaujímavých pivných suvenírov. Niekoľkokrát už navštívil našu burzu v Martine a aj moje domáce múzeum. Počas dovolenky v Taliansku som bol v roku 2006 jeho hosťom a mal som možnosť vidieť aj celú jeho zbierku. Enzo je aj rodinný priateľ, poznám sa s jeho ženou rovnako ako on s mojou rodinou.

Andrey Tkach, Moskva (Rusko)
Andrey je zberateľ pivných súdkov a vlastní určite jednu z najväčších zbierok na svete. Žije pár kilometrov od Moskvy a v podkroví jeho rodinného domu sa nachádza viac ako 1300 party súdkov. Poznáme sa od roku 2001 a počas mojich návštev Moskvy som mal možnosť dvakrát vidieť aj jeho celú zbierku. Stretávame sa 2-3 krát počas roka a Andrey ma niekoľkokrát navštívil aj doma. Počas roka komunikujeme cez Internet a často riešime aj veci ktoré priamo nesúvisia so zberateľstvom. Aj v tomto prípade sa navzájom poznajú aj celé naše rodiny.

Danas Tamelis, Vilnius (Litva)
Pred mnohými rokmi sme začali vymieňat s Danasom etikety poštou. Potom sa na dlhší čas naše kontakty prerušili až do roku 2002 keď sme sa po prvýkrát stretli osobne. Od tej doby sa stretávame každý rok na viacerých burzách a Danas ma zásobuje predovšetkým novými litovskými etiketami. Určitú dobu vykonával aj funkciu prezidenta litovského klubu zberateľov Alutis a pomáhal mi aj s organizáciou zájazdov do Litvy. Pravidelne zabezpečuje aj účasť litovských zberateľov na burzách v Martine a tak naša spolupráca je dlhodobá a všestranná.

Michail Pinchuk, Minsk (Bielorusko)
Michail sa začal zberateľstvu pivných etikiet venovať pomerne neskoro ale za pár rokov sa z neho stal známy zberateľ. Ja som sa sním stretol po prvýkrát v roku 2000 v Moskve a hneď ma zaujal svojim prístupom k zberateľstvu. Neskôr začal pravidelne chodiť aj na burzy na Slovensko a do Čiech a naše priateľstvo sa prehĺbilo do takej miery, že ma často navštevuje aj doma. Hlavne jeho zásluhou som si skvalitnil zbierku etikiet Bieloruska a mal som možnosť ochutnať aj hodne bieloruských pív. Zoznámil ma aj s niekoľkými ďalšími bieloruskými zberateľmi.

Ondrej Orlovský, Košice (Slovensko)
Ondrej vlastní najväčšiu zbierku pivných etikiet na Slovensku a podobne ako ja zberateľstvu zasvätil veľa rokov svojho života. Skontaktovali sme sa písomne už v prvých rokoch mojej zberateľskej činnosti, dlho sme si vymieňali etikety len poštou a spoznali sme sa osobne až keď som sa vrátil na Slovensko po roku 1986 na jednej burze v Bratislave. Od tej doby sa stretrávame veľmi často a vždy si máme čo medzi sebou vymeniť a porozprávať sa. Ondrej je aj známy cestovateľ keď za svojim hobby už precestoval veľa zaujímavých krajín a vždy priniesol niečo do zbierky aj pre mňa.

Vladislav Shamov, Moskva (Rusko)
Naše prvé osobné stretnutie sa uskutočnilo v roku 2000 v Moskve a musím povedať že už po tomto prvom stretnutí sme sa stali veľmi dobrými priateľmi. Dohodli sme spoluprácu nielen osobnú ale aj medzi klubmi a asociáciou v rámci ktorej vznikli medzi nami nadštandartné vzťahy. Aj keď je medzi nami určitý vekový rozdiel veľmi dobre si rozumieme ako zberatelia ale aj ako funkcionári pretože Vlad stojí už mnoho rokov v čele moskovského klubu zberateľov. Zbiera pivné etikety a vymenili sme už medzi sebou veľa rôzneho zberateľského materiálu.

John Hackworth, Newcastle-upon-Tyne (Veľká Británia)
Prvý kontakt sme nadviazali v roku 2004 cez internet, keď ma John oslovil s ponukou na spoluprácu. Za niekoľko mesiacov sme sa stretli náhodne na burze v Poľsku aj osobne. Prijal ihneď moje pozvanie na návštevu martinskej burzy a od tej doby sme sa stretli už na rôznych miestach niekoľkorát. Z Johna sa stal nielen môj osobný priateľ ale aj veľký rodinný priatel a pozná dobre celú moju rodinu a dvakrát ma navštívil aj doma. Po zberateľskej stránke sa venuje len zbieraniu pohárov, ale pri každom stretnutí mi prinesie aj mnoho iného zaujímavého materiálu.

Jürgen Grünert, Oelsnitz (Nemecko)

Tohto nemeckého zberateľa som spoznal na burze v Dresden v roku 2002 keď sme medzi sebou vymenili veľa etikiet. Zaujal ma hlavne tým, že mal záujem so mnou komunikovať aj keď jazykový problém tu bol značný. Nakoniec sme však spoločnú reč našli a Jürgena som spoznal ako spoločenského a priateľského človeka. Od tej doby sa každý rok stretávame okrem Dresden aj na burze v českom Jirkove kde pravidelne prichádza aj s manželkou. Okrem výmeny etikiet si vždy nájdeme čas aj na pivo a debatu a vždy sa prekvapíme aj nejakými vzájomnými darčekmi.


Jacek Jakubiec, Sczeczinek (Poľsko)
Zberateľ a zaujímavý človek, ktorého v zberateľskom hnutí poznajú na celom svete. Po prvýkrát sme sa videli v roku 1991 na burze v Ostrave odkiaľ som ho za zaujímavých okolností aj vzal autom na jeden deň do Martina. Naše priateľstvo však vzniklo až neskôr, keď Jacek začal pravidelne chodiť od roku 1997 na naše burzy do Martina. Veľa cestuje po celom svete, navštevuje veľa pivovarov hlavne v exotických krajinách a z každej jeho cesty mi pribudne niečo nové do zbierky. Stretávame sa na rôznych burzách, kde ho často sprevádza aj jeho manželka Beata s ktorou sa tiež osobne poznám.

Bohumil Douša, Praha (Česká republika)
V súčasnosti to je najlepší český zberateľ pivných etikiet ktorý vykazuje v zbierke viac ako 350 000 ks z celého sveta. U mňa patrí medzi zberateľov s ktorými sa poznám najdlhšie pretože mi pomáhal už v mojich začiatkoch. Od neho som začal kupovať prvé zahraničné etikety a zasvätil ma aj do spôsobu korenšpondecie s pivovarmi po celom svete. To všetko bolo ale len na diaľku, pretože osobne sme sa stretli až niekedy v roku 1993. Dvakrát som mal možnosť vidieť aj jeho zbierku, keď som ho navštívil doma v Prahe. Stretávame sa doteraz na každej väčšej burze na Slovensku a v Čechách.

Algimantas Rusys, Kaunas (Litva)
Poznáme sa od roku 2002 a za krátku dobu sa z nás stali dobrí priatelia. Algis je zberateľ pohárov a otváračov na fľaše, ale aj napriek tomu sme našli spoločnú reč pri výmenách. Stretávame sa približne 3 x do roka a vždy mu pripravím nejaké nové poháre, prípadne otvárače. Za to som dostal už mnoho kvalitných etikiet z Litvy ale aj z Kazachstanu, Moldavska, Švajčiarska a iných krajín. Sme v trvalom kontakte cez internet a Algis ma navštívil už aj v mojom domácom múzeu. Okrem ruštiny výborne ovláda aj nemčinu a už mi v tomto smere niekoľkokrát pomohol prekonať jazykové problémy.

Karel Zachurčok, Mor.Krumlov (Česká republika)
Všestranný zberateľ, ktorý okrem etikiet zbiera aj ďalšie pivné suveníry. Velmi často sa stretávame už mnoho rokov na zberateľských burzách v Čechách, na Slovensku a v Poľsku.Veľmi priateľský človek s ktorým sa dá vždy niečo zaujímavé vymeniť. Venuje sa podobne ako ja tiež domácemu vareniu piva a aj v tomto smere si vymieňame skúsenosti. Navštívili sme sa už aj osobne vo svojich donovoch kde sme mohli ochutnať svoje výrobky a porozprávať sa o pive a zberateľstve. Naša spolupráca zďaleka nekončí, máme pred sebou ešte podobné ciele a aj spoločné plány.

Marek Brandys, Tychy (Poľsko)
Marek je predsedom klubu zberateľov v Tychach, pracuje v miestnom pivovare a je aj organizátorom veľkých zberateľských búrz v tomto meste. Spoznali sme sa pred mnohými rokmi na jednej burze v Ostrave a priateľské kontakty udržujeme doteraz. Marek ma postupne zoznámil aj s ďalšími poľskými zberateľmi, pravidelne organizuje aj návštevy našich burz v Martine a aj ja som sa už zúčastnil búrz v Tychach. Zbiera rôzne pivovarské suveníry a získal som už od neho mnoho zaujímavého materiálu z rôznych poľských pivovarov.

Peter Koverninskij, Kyjev (Ukrajina)
Je to zberateľ ktorý ma kontaktoval v súvislosti s jeho prvou návštevou burzy v Martine v roku 1999. Po tejto návšteve sme udržiavali aj písomný kontakt a vymenili sme spolu už mnoho etikiet. Okrem búrz v Martine sa stretávame aj na burzách v Moskve, poľskom Žywieci a samozrejme na Ukrajine. Má dobrý prehľad o pivovarníctve aj zberateľstve a na túto tému sa dokážeme spolu vždy aj porozprávať. Komunikujeme po rusky, ale Peter výborne ovláda aj angličtinu. Stal sa postupne z neho známy zberateľ, ktorý ma zoznámil aj s niekoľkými ďalšími ukrajinskými zberateľmi.

Michael Radojevič, Hadres (Rakúsko)
Michael pochádza zo Srbska ale už dlhšiu dobu žije v Rakúsku. Na českých a slovenských burzách sa začal objavovať až po roku 2005, ale už naše prvé osobné stretnutie nás po zberateľskej stránke zblížilo. Michael zbiera pivné etikety z celého sveta ale jeho ponuka zberateľského materiálu z rakúskych pivovarov je podstatne širšia. Na každej burze mi pripraví nejaké prekvapenie a venoval mi už mnoho vecí za ktoré nechcel žiadnu náhradu. Väčšinou sa potom vyrovnávam etiketami alebo slovenským pivom ktoré si vždy pribalím do batožiny.

Hartmut Geiling, Bamberg (Nemecko)
Hartmuta musím predstaviť spoločne s manželkou Ursulou pretože tvoria aj zberateľský pár. Zoznámili sme sa niekedy v roku 2002 na burze v Břeclavi a neskôr sme sa stretávali aj na ďalších burzách v Čechách. Hartmut a Ursula začali potom navštevovať pravidelne burzy v Martine a naše priateľstvo sa ešte viac prehĺbilo. Po zberateľskej stránke sú zameraní hlavne na tácky, ale vždy disponujú aj iným materiálom a nikdy mi nezabudnú priniesť aj etikety. Pri svojich pobytoch v Martine ma dva razy navštívili aj osobne v mojom domácom zberateľskom prostredí.

Julien Gurickx, Bierges (Belgicko)
S Julienom ma zoznámil v roku 2006 jeden môj litovský priateľ na burze v poľskom Žywieci. Je to jeden z najznámejších zberateľov pivných pohárov v Európe, keď ich má v zbierke viac ako 5000 ks. Pozoruhodné na tom je to, že zbiera len poháre s uchom(krígle) a poháre v tvare čižmy. V jeho hobby mu výrazne pomáha aj jeho manželka Annie, ktorá s ním cestuje aj na burzy. Obaja ma v roku 2007 navštívili aj doma a stretli sme sa opäť aj v Poľsku. Pripravil som pre Juliena veľa slovenských a českých pohárov do jeho zbierky za čo som dostal veľa belgických pohárov ale aj etikiet.

Tamás Erdélyi, Szombathely (Maďarsko)
Tamáš je predstaviteľ mladšej generácie maďarských zberateľov so zameraním hlavne na pivné etikety. Bližšie sme sa spoznali potom ako začal navštevovať po roku 2000 martinské burzy. V súčasnej dobe pracuje aj vo výbore maďarského klubu Köszeg a tak spolupracujeme aj po stránke funkcionárskej. Počas roka sa stretávame niekoľkokrát a rečovú bariéru riešime komunikáciou cez tlmočníkov alebo pre mňa zložitou angličtinou. Tamás ma vždy prekvapí aj tým, že mi prinesie na ochutnávku aj niekoľko maďarských pív.

Valentinas Ukolovas, Vilnius (Litva)
Jeho meno mi bolo známe už dávno predtým ako sme sa osobne spoznali. Vedel som že sa jedná o špičkového zberateľa etikiet a prvý osobný kontakt som s ním nadviazal v roku 1999 na burze v Ostrave. Od roku 2002 začal pravidelne navštevovať aj zberateľské burzy v Martine, ale stretávame sa aj na iných burzách v zahraničí. Stal sa jedným z mojich veľmi dobrých priateľov. Je zaujímavý tým, že veľa cestuje po svete a z každej cesty prináša veľa zaujímavých etikiet. Jeho zásluhou mám napríklad kvalitnú zbierku balkánskych štátov, ale aj Vietnamu a iných exotických krajín.

Dušan Fišer, Osek (Česká republika)
S Dušanom som sa zoznámil pred mnohými rokmi na burze v Bratislave. Je to zberateľ viacerých druhov pivných suvenírov a jeho plné stoly zaujmú na burzách každého návštevníka. Spravidla ho sprevádza aj jeho manželka Blanka a obaja patria už roky medzi mojich najlepších priateľov. Stretávame sa veľmi často a okrem toho, že sa nám podarí vždy niečo vymeniť máme sa stále pri pive o čom aj porozprávať.Obaja ma navštívili aj v mojom domácom zberateľskom múzeu. Dušan je priateľský a kamarátsky typ človeka, ktorý pivnému hobby podobne ako ja zasvätil časť svojho života.

Robert Akopjan, Jerevan (Arménsko)
O jediného známeho arménskeho zberateľa pivných suvenírov je v zberateľskom svete veľký záujem a ja som veľmi rád, že som jeden z tých ktorí sa s ním aj osobne poznajú a mohol som sa s ním aj niekoľkokrát stretnúť. Po prvýkrát sme sa stretli v roku 2000 na burze v Moskve, keď predtým sme už mali medzi sebou aj písomný kontakt a neskôr aj na ďalších burzách. Robert pracuje v pivovare v Jerevane, zbiera takmer všetky bežné pivné suveníry a ešte sa stačí venovať aj fotografovaniu. Jeho zásluhou mám dnes dobrú zbierku arménskych etikiet.

Sebastian Alarcon Ramallo, Murcia (Španielsko)
Sebastian ma kontaktoval cez internet v roku 2003 so žiadosťou o členstvo v našej asociácii. O dva roky neskôr ma prekvapil keď mi oznámil, že navštívu martinskú zberateľskú burzu. Asi skutočnosť, že som sa o neho a jeho matku Carmen postaral po všetkých stránkach urobila z nás priateľov a stretli sme sa potom ešte niekoľkokrát. Sebastian je zberateľ hlavne pohárov a tácok, na výmenu však ponúka aj rôzny iný materiál. Na cestách ho sprevádza často aj jeho matka Carmen, ktorá sa tiež zaujíma o niektoré druhy pivných suvenírov. Sú to veľmi príjemní a spoločenskí ľudia.

Vjačeslav Aleško, Charkov (Ukrajina)
Veľmi dobre sa pamätám na naše prvé stretnutia v roku 2002 v Moskve, keď Vjacheslav ponúkol na výmenu veľké množstvo ukrajinských etikiet. V ďalších rokoch sme sa už stretávali aj na burzách v Poľsku, Slovensku a na Ukrajine a z môjho pohľadu to boli vždy zaujímavé stretnutia a výmeny. Vjacheslava zaujala aj moja funkcionárska práca a niektoré moje publikácie s ktorými sa zoznámil. Je to skromný typ človeka, ktorý pre svoju záľubu dokáže precestovať veľké vzdialenosti. Veľmi dobre sa s ním dá porozprávať o zberateľstve v rámci výmeny skúseností.

Jiří Kozel, Ostrava (Česká republika)
Dlhé roky je to jeden z najznámejších a najlepších českých zberateľov etikiet so zbierkou viac ako 300 000 etikiet. V minulosti zbieral aj korunkové uzávery. Poznáme sa osobne od roku 1993, aj keď sme sa na burzách stretávali už aj predtým. Okrem zberateľských záležitostí nás spolu mnoho rokov spájajú aj naše funkcionárske aktivity pretože Jirko je predsedom klubu zberateľov v Ostrave a je aj popredný funkcionár v Združení klubov ČR. Okrem toho sa podieľa na spracovaní katalógov etikiet a spolupracovali sme dlho aj pri zostavovaní medzinárodných prehľadov zbierok.

Július Molnár, Frýdek-Místek (Česká republika)
Julo je pôvodom Slovák z Vranova n.T., ktorý žije s rodinou vo Frýdku-Místku. Je zberateľom českých a slovenských pivných etikiet ktoré spolu meníme už mnoho rokov. Výrazne mi pomáha aj na funkcionárskom poli kde pôsobí pre mňa ako distribútor a kontaktná osoba v Českej republike. Stretávame sa viac krát do roka a okrem toho sme stále v telefonickom a e-mailovom kontakte. Zberateľstvo má zakorenené v rodine, pretože aj jeho otec ktorý žije na Slovensku sa tiež venuje zbieraniu etikiet. Julo je priateľský a veselý človek s ktorým sa dá pri pive baviť na každú tému.

Enrique Solaesa, Madrid (Španielsko)
Enrique je jediným zberateľom z tejto galérie s ktorým som sa osobne ešte nestretol. Udržujeme však dlhé roky písomný kontakt a v poslednej dobe často komunikujeme aj cez internet. Je to zberateľ pivných etikiet a vymenil som s ním už za tie roky veľké množstvo etikiet zo španielskych pív. Spája nás spolu aj funkcionárska práca pretože Enrique je prezidentom najväčšieho španielskeho klubu zberateľov "Celce" a podieľa sa aj na vydávaní časopisu "Celce magazine" ktorý od neho tiež dostávam. Pracuje v pivovare a je to jeden z najznámejších zberateľov v Európe.

Róbert Tóth, Gyöngyös (Maďarsko)
S Róbertom som sa spoznal cez písomný kontakt okolo roku 1999. Už jeho prvý list ma zaujal, pretože okrem etikiet ktoré mi poslal pokúsil sa použiť niekoľko slovenských slov a fráz z ktorých som pochopil, že má nejakých slovenských predkov. Neskôr sme sa začali aj osobne stretávať na burzách a spoznal som v ňom inteligentného a priateľského človeka. Aj keď máme čiastočné problémy v komunikácii, môžem sa na neho spoľahnúť, že keď niečo potrebnujem vybaviť v Maďarsku vždy mi ochotne pomôže. Po zberateľskej stránke sa venuje hlavne zbieraniu etikiet.

Gyula Szarka, Budapest (Maďarsko)
Gyula je ďalší maďarský zberateľ s ktorým udržujem dlhoročné priateľské kontakty. Je to hlavne kvalitný zberateľ maďarských pivných etikiet, zaujíma sa však aj o iné suveníry a doma má napr. dobrú zbierku starých maďarských fliaš. Nikdy sme neudržiavali písomnú korešpondenciu, stretávame sa len na rôznych zberateľských stretnutiach. Gyula je so svojou partnerkou Adreou Cimer aj pravidelným účastníkom martinských búrz kde máme aj najviac možností vymeniť si pár skúseností z nášho hobby.

Ljubomir Konakchiev, Sofia (Bulharsko)
Ljubomira som spoznal len v roku 2008, ked som začal pripravovať cestu po bulharských pivovaroch. Je to zberateľ korunkových uzáverov a má dobrý prehľad o bulharských pivách a pivovarníctve. Dobre mi pomohol s organizáciou našej rodinnej Balkan Beer Tour 2008 a stretli sme sa počas nej aj osobne v Sofii a Plevene. Okrem toho som sním vymenil za korunkové uzávery aj veľa bulharských etikiet a dohodli sme sa aj na ďalšej spolupráci v budúcnosti. V Bulharsku je veľmi málo zberateľov a som rád že som tu získal ďalšieho priateľa.

Margus Maiste, Haapsalu (Estónsko)
Margus je povolaním učiteľ histórie a poznám ho od roku 2000 keď ma kontaktoval cez Internet so záujmom o členstvo v Slovenskej asociácii histórie pivovarníctva. Osobne sme sa stretli po prvýkrát asi o dva roky neskôr na burze v poľskom Žywieci. Od tej doby sa stretávame pravidelne na 2-3 burzách počas roka v Martine a v zahraničí. Hlavne jeho zásluhou mám solídnu zbierku etikiet Estónska a súčasmám zabezpečený pravidelný prísun noviniek z tejto krajiny.

Leo Saar, Tallin (Estónsko)
S Leom Saarom som sa osobne zoznámil na burze v litovskom Vilnjuse v roku 2004, písomný kontakt sme už udržiavali predtým. Naša spolupráca spočíva predovšetkým na funkcionárskom poli, pretože Leo je predsedom Baltic clubu v Talline. Stretávame sa minimálne 2 krát do roka na rôznych burzách a Leo pravidelne zabezpečuje aj účasť estónskych zberateľov na burzách v Martine. Zásobuje ma novými estónskymi etiketami a pri osobných stretnutiach sa s ním vždy rád porozprávam o našom hobby.

Galina Kljarovskaja, St. Peterburg (Rusko)
Prvou ženou ktorú uverejňujem v mojej galérii je Galina Vsevolodovna. Spoznal som sa s ňou pri mojej prvej návšteve moskovskej burzy v roku 1999 a ihneď ma upútala svojim vzťahom k pivu a zberateľstvu. Stretávame sa minimálne raz do roka na burzách v Rusku a na Ukrajine a občas mi pošle aj nejaké suveníry po iných zberateľoch. Jej vzťah k pivu a zberateľstvu je aj profesionálny, pretože už niekoľko rokov zastáva funkciu vedúcej múzea histórie pivovarníctva v pivovare Stepana Razina v St.Peterburgu.