Mikropivovar Moje pivo Suveníry Degustácie
Domáce varenie piva (homebrewing) k nám preniklo len nedávno ale vo svete sa mu venuje už dlhšiu dobu mnoho ľudí. Podľa dostupných informácii je najviac rozšírené v Austrálii a USA kde sa mu venuje viac ako 10 000 ľudí. V posledných rokoch máme už aj na Slovensku a v Čechách prvých amatérov - domácich pivovarníkov dokonca aj z radov zberateľov a zo zvedavosti som sa zaradil medzi nich aj ja. Domáce varenie piva je predovšetkým zábavou ktorá umožňuje každému pri dodržiavaní určitých zásad vyrobiť si v malom množstve svoje vlastné pivo.

Aj pri výrobe domáceho piva poznáme dva základné spôsoby fermentácie – vrchným alebo spodným kvasením. Pivo sa dá doma uvariť zo sladových a chmeľových extraktov, alebo sa používajú už hotové mladinové extrakty pri ktorých je výroba jednoduchšia. Samozrejme, že dôležitou súčasťou je cukor a pivovarské kvasinky, ktoré sa dodávajú sušené alebo ako tekutý koncentrát. Všetky tieto základné suroviny pre výrobu domáceho piva sa dajú kúpiť na Slovensku a v Čechách od špeciálnych distribútorov týchto produktov, niektorí domáci pivovarníci využívajú aj svoje vlastné zdroje. Čo sa týka potrebného zariadenia na výrobu aj tu sú dve možnosti. Dá sa kúpiť kompletné zariadenie ktoré obsahuje fermentačnú nádobu, kvasnú zátku, pípu, stáčač, hustomer, teplomer a ďalšie doplnky alebo sa uspokojíme s tým čo máme doma (hrnce, demižóny, vedrá a pod.). Pri vrchnom kvasení môžeme vyrábať pivo priamo v byte alebo rodinnom dome pretože kvasenie a ležanie piva prebieha pri vyšších teplotách. Pri spodnom kvasení už potrebujeme chladnejšie priestory, najlepšie pivnice pretože dodržiavanie teplotných podmienok je veľmi dôležité. V každom prípade výsledným produktom bude nefiltrované kvasnicové pivo, ktorého chuť a kvalita závisí od toho ako domáci sládek dodržal technologický postup alebo od toho do akej miery pri výrobe piva správne experimetoval vlastnými nápadmi.

Ja som sa začal zaoberať domácou výrobou piva v roku 2005, hlavne preto, že dlhé roky sa po zberateľskej stránke zaujímam o pivo a pivovarníctvo. Aj keď nie som "pivár" odkázaný každý deň na konzumáciu piva chcel som sa presvedčiť akú kvalitu môže mať takéto pivo a hlavne mať dobrý pocit že som ho vyrobil sám. Vyrábam ho len príležitostne keď mi to dovolí voľný čas a je určené len na konzumáciu v rodine a s priateľmi a pre návštevy v mojom domácom múzeu. Ohlasy sú zatiaľ priaznivé a každému kto ho ochutnal chutilo.