Výsledky degustácie č.25 - Najlepšie pivá z minulých degustácii
1. Jubilejný ležák (4,7 % alk.), Pivovar Krušovice a.s. Krušovice (Czech republic) 61 b.
2. Erdinger Weissbier (5,3 % alk.), Erdinger Brauerei Erding (Germany) 61 b.
3. Vilkmergés Brandusis (7,8 % alk.), UAB Vilkmergés alus Ukmergé (Lithuania) 56 b.
4. Battin Gambrinus (5,2 % alk.), Brasserie nationale Bascharage (Luxembourg) 55 b.
5. Bočkarev klassičeskoe (5,5 % alk.), Heineken St. Peterburg (Russia) 54 b.
6. Pokrovar Scottish Export( 5,0 % alk.), Mikropivovar Pokrovar Martin (Slovakia) 54 b.
7. Smithwick´s Ale (3,8 % alk.), Diageo Ireland Dublin (Ireland) 51 b.
8. Grádl, tmavý ležák (5,0 % alk.), Minipivovar Belveder Železná Ruda (Czech republic) 51 b.
9. Van Pur Premium (5,0 % alk.), Browar Van Pur Warszawa (Poland) 50 b.
10. Lodina alus (5,2 % alk.), T.Lodinga alus Bauska (Latvia) 50 b.
11. Trappist Achel (8,0 % alk.), Br. St.Benedictusabdij Hammond-Achel (Belgium) 49 b.
12. Corgoň svetlý ležiak (4,8 % alk.), Zlatý bažant a.s. Hurbanovo (Slovakia) 47 b.
13. Double Bock (8,0 % alk.), AS A Le Coq Tartu (Estonia) 45 b.
14. Krynica No.1, (4,0 % alk.), OAO Krynica Minsk (Belarus) 43 b.
15. Red Beer (8,0 % alk.), Pivara Krugher i Brent Ritiševo (Serbia) 41 b.
16. Kings Premium (5,0 % alk.), Pivovarna Boljarka Veliko Tarnovo (Bulgaria) 38 b.
17. Fortas Stiprusis alus (8,1 % alk.), AB Ragutis Kaunas (Lithuania) 29 b.
18. Barbican Premium Malt (??? % alk.), Aujan Industries Co. Dubai (SAE) 26 b.

Každý mal na tácke miesto pre svoj pohár Prvé ochutnané pivá a prvé hodnotenia

Okrem anonymnej degustácie prekvapenie spočívalo hlavne v tom, že Miroslav sa už dávnejšie rozhodol, že jubilejná degustácia bude s najlepšími, víťaznými pivami z predchádzajúcich degustácii. Patrí mu za to skutočne obdiv a poďakovanie, pretože získať také množstvo víťazných pív z rôznych štátov v relatívne krátkom čase sa zdá až nereálne. Zapojil do tejto akcie niekoľkých priateľov a známych a nebál sa v niektorých prípadoch osloviť aj priamo pivovary v zahraníčí. Výsledkom toho bolo, že získal 17 víťazných pív a navyše zaradil do tejto zostavy aj jedno moje domáce pivo, ktoré bolo na našej degustácii domácich pív kde sa však neurčovalo poradie. Niektoré pivá mali jednoduchšiu cestu do Martina, iné trochu komplikovanejšiu (napr. Luxembursko, Srbsko) a v pravý čas dorazilo poštou aj nefiltrované železnorudské tmavé pivo Gradl. Hosťom som bol teda tentokrát nečakane ja a spolu so mnou sa tejto zaujímavej degustácie zúčastnili aj zahraniční hostia Vladislav Shamov a Vladimir Shabalov z Moskvy, člen Porter clubu Miloš Čulý, po prvý krát prišli medzi nás aj hostia z lekárskeho prostredia MUDr. Marek Smolár a MUDr. Katarína Mellová. Rodinu zastupovali ešte moje sestry Viera Školníková a Jela Stehlíková no a nechýbal ani hlavný organizátor Miroslav Pokrievka. Až po degustovaní poslednej vzorky sme sa dozvedeli že sme mali možnosť ochutnávať ešte raz najlepšie pivá z minulých degustácii a až po sčítaní pridelených bodov boli jednotlivým očíslovaným vzorkám pridelené aj názvy pív a pivovarov. O víťazovi však museli rozhodnúť pomocné kritéria (škrtanie najvyššej a najnižšej známky), čo rozhodlo v prospech Krušovického Jubilejného ležáku pred nemeckým pšeničným pivom Erdinger Weissbier. Všetky degustované pivá už raz boli víťazmi, tentokrát však víťaz mohol byť len jeden a ostatné sa v tejto konkurencii umiestňovali na ďalších miestach. Pre mňa bolo najväčším prekvapením umiestnenie môjho polotmavého piva Pokrovar Scottisch Export čo len potvrdilo, že anonymné degustácie dokážu priniesť aj poriadne prekvapenia.
Hostia z Moskvy V.Shamov (v strede) a V.Shabalov (vľavo) Ťažko bolo uhádnuť čo sa práve pije
Organizátor degustácie mal všetko dobre pripravené a premyslené Až na konci sa dostal na stôl zoznam s pivami ktoré sme degustovali

Poďakovanie
Organizátor tejto degustácie Miroslav Pokrievka ďakuje touto cestou všetkým slovenským aj zahraničným priateľom a pivovarom, ktorý mu pomohli zabezpečiť, prípadne poslať pivá na túto jubilejnú degustáciu.

Organizer of this tasting Miroslav Pokrievka this way thanks to all Slovak and foreign friends and breweries, which he helped secure, or send beers to this jubilee tasting.